Chtěla bych podat námitku, protože se v posudku o invaliditě nepíše o celé mé diagnóze

Otázka:

Dobrý den, byl mi snížen invalidní důchod z II. stupně na I. Chtěla bych podat námitku, protože se v posudku o invaliditě nepíše o celé mé diagnóze ( operace L5/S1 a následná reoperace HD L5/S1… jenže byla provedena stabilizace a náhrada disků L4,L5,S1). Můžu se o tohle v námitce opřít? Nebo jen podat námitku a nezmiňovat diagnózu. Děkuji za případnou odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Chtěla bych podat námitku, protože se v posudku o invaliditě nepíše o celé mé diagnóze

Do námitky můžete uvést v zásadě jakýkoliv důvod, proč s rozhodnutím ČSSZ nesouhlasíte, tedy i upřesnění vámi zmiňované situace. Věřte ale, že cokoliv, co z tohoto do námitky uvedete, má většinou naprosto zanedbatelný vliv na výsledek posouzení. Důležité je, co uvádějí lékařské nálezy. Lidé často do námitek vypisují dlouhé “slohy”, ve kterých popisují svůj subjektivní pohled na vlastní zdravotní stav. To ale bývá naprosto zbytečně vynaložená energie, protože rozhodují jsou jen a jen lékařské zprávy, které má posudkový nebo námitkový lékař k dispozici.

Samozřejmě můžete upozornit na něco, co podle vás bylo opomenuto, ale je možné, že vám bude odpovězeno, že to není posudkově významné.