Chci se ubezpečit, že se mně bude k datu dosažení důchodového věku SD počítán metodou STOP OVZ

Otázka:

Dobrý den,
prosím Vás o vysvětlení termínu vyplácený (…pokud bude výpočet starobního důchodu vyšší než vyplácený invalidní důchod, dostane žadatel starobní…) Vždyť pokud mám ID1.stupně a pracovala jsem 40 let, tak je vyplácený ID nižší. Ale výpočet dle STOP OVZ mi vychází výhodněji.(Zabývám se pojmem vyplácený.) Chci se ubezpečit, že mně jako poživatelce 1. st.ID bude k datu dosažení důchodového věku SD počítán metodou STOP OVZ. ( Příklad P.Novák jsem pročítala a vím, že můj případ je obdobný, ale mate mě to slovo vyplácený.)Nevím, zda jsem srozumitelně formulovala dotaz. Děkuji za pochopení

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Chci se ubezpečit, že se mně bude k datu dosažení důchodového věku SD počítán metodou STOP OVZ

Pletete dohromady dvě situace, které spolu ale takto nesouvisí.

  1. § 58 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb., který vám zajišťuje, že starobní důchod vám nemůže být přiznán v nižší částce, než ve které je aktuálně vyplácen invalidní důchod. Např. pokud by byl k datu přiznání starobního důchodu vyplácen invalidní důchod v částce 8.000 Kč a starobní důchod byl spočítán v částce 7.999 Kč, žádost o starobní důchod se zamítne, protože starobní důchod nemůže být přiznán v nižší částce, než v ke stejnému datu vyplácený (náležící) invalidní důchod.
  2. § 19 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb., který stanoví, jakým způsobem se starobní důchod počítá, pokud je nebo někdy v minulosti byl přiznán invalidní důchod – STOP OVZ výpočet. Aby byl STOP OVZ výpočet proveden, nemusí být vůbec v době přiznání starobního důchodu invalidní důchod přiznán.

STOP OVZ výpočet (bod 2) bude proveden vždy, srovnání s aktuální výší invalidního důchodu (bod 1) bude provedeno, pokud ke dni přiznání starobního důchodu budete nějaký invalidní důchod pobírat (bude vyplácen).