Česko-slovenský důchod a zamítnutí odstranění tvrdosti zákona

Otázka:

Odchod do důchodu 31.3.2009.Správa sociálního zabezpečení stanovila český důchod, který stále pobírám. Opomenula skutečnost, že Kooperativa poj. měla k 31.12 1992 zapsané sídlo v Bratislavě.Začátkem letošního roku se ozvala, že budu pobírat za 27 roků slovenský důchod a za 16 roků český dúchod.I přes moji žádost o odstranění tvrdosti zákona nepovolila výplatu podle českých předpisů slovenský důchod by byl refundován ČSSZ. Důchod jsem brala v dobré víře a chyba byla zaviněna českou správou. Prosíme poraďte, jestli můžu v této záležitosti ještě něco podniknout. Vyměřovací základ českého důchodu stanovují od roku 1986 i když si myslím, že tyto roky posuzu je slovenská strana a český důchod by měl být stanoven z vyměřovacího základu od roku 1993./v té době jsem měla daleko větší výdělky/. Dva roky jsem přesluhovala ato není také nikde zohledněno.Slovenský důchod je vyšší díky vysokému kurzu EURA. Jsem z mého důchodu velmi nešťastná a budu moc ráda, když mi poradíte. Moc Vám děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Česko-slovenský důchod a zamítnutí odstranění tvrdosti zákona

Pojištěnec, který měl ke dni 31. 12. 1992 zaměstnavatele se sídlem na Slovensku, má mít veškerou „československou“ dobu hodnocenu Slovenskem a Slovensko má za ji vyplácet důchod. To, že v případě Kooperativy došlo k mnoha pochybením, které poživatelé důchodu nezavinili neznamená, že v případě, že se tato pochybení přijde, nemají být napravena. Domnívám se, v ČSSZ po jednání se slovenskou Sociální pojišťovnou a MPSV zajistila pro všechny, kterých se to týká velmi vstřícné podmínky. Pokud došlo k zamítnutí odstranění tvrdosti zákona, tak to bylo pouze z důvodu, že vám součet dílčího českého důchodu a dílčího slovenského důchodu vyšel vyšší, než byste měla sólo český důchod (který jste vlastně dosud pobírala). Nyní tedy budete pobírat vyšší částku (v součtu českého a slovenského důchodu), než jste dosud pobírala. Samozřejmě kurzové riziko je vždy v případě přeshraniční platby a týká se i mnoha tisíc jiných důchodců pobírajících důchody do a ze zahraničí.

Vyměřovací základy (výdělky) se při výpočtu důchodu hodnotí od r. 1986. Na tom nic nemění ani to, že doba pojištění (zaměstnání) je hodnocena Slovenskem.

Tzv. práce nad nárok pochopitelně musí být zhodnocena i při výpočtu dílčího důchodu – doporučuji ještě jednou zkontrolovat rozhodnutí. Samozřejmě nemohu vyloučit pochybení ČSSZ.

Pokud nesouhlasíte s rozhodnutím ČSSZ, můžete proti němu podat námitku. Mimo možného nezhodnocení práce nad nárok však ve vámi popsaném postupu ČSSZ nespatřuji pochybení, tj. vše je dle zákona a platné mezinárodní smlouvy.