Celoživotní vzdělávání a nárok na sirotčí důchod

Otázka:

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat zda-li mi bude sirotčí důchod náležet po dobu studia jestliže:
Typ studia je celoživotní a
Forma studia je kombinovaná.
Nebudu nijak účastna na pojištění.
Děkuji za brzkou odpověď

Doplněno:

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat 5. června jsem složila úspěšně zkoušku na vyšší odborné škole, vím že nárok na sirotčí důchod mám po dobu prázdnin (červenec, srpen), v tu dobu bych si ráda přivydělávala na dohodu o provedení práce, výdělek bude maximálně do 5.000 Kč, bude mi náležet důchod i přesto?
Účastna na pojištění jsem až nad částku 10.000? Tudíž vše do částky 10.000 je v pořádku a nárok na výplatu sirotčího důchodu bude zachován?
Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Celoživotní vzdělávání a nárok na sirotčí důchod

Ne, při “celoživotním” vzdělávání není splněna podmínka nezaopatřenosti dítěte pro nárok sirotčí důchod, neboť se nejedná o soustavnou přípravu na budoucí povolání – § 20 odst. 4 zákona č. 155/1995 Sb.

Za jakých podmínek trvá nárok na sirotčí důchod o prázdninách po konci studia, vysvětluji přehledně v článku o sirotčím důchodu. Nesmíte po celý kalendářní měsíc vykonávat činnost zakládající účast na sociálním pojištění. Dohoda o provedení práce účast na sociálním pojištění zakládá až u výdělku vyšším než 10.000 Kč měsíčně. U výdělku 5.000 Kč nárok na sirotčí důchod mít budete.