Otázka:
Dobrý den,
opakovaně.trpím úzkostně-depresivní poruchou.
Rok jsem byla na nemocenské s podpůrčí dobou, žádala jsem oprodloužení, které nebylo přiznáno. Následně jsem zažádala o invalidní důvod, bylo však přiznáno pouze 25% a ne potřebných 35% mj. kvůli liknavému přístupu posuzujícího psychologa. Nastoupila jsem do zaměstnání-od 15.7.21, bohužel 8.12. 21 jsem musela pracovní poměr ukončit kvůli zhoršení mého psychického stavu. Nyní jsem na nemocenské. Zažádala jsem si o předčasný důchod, nárok na řádný budi mít 16.7.2024 v 61letech a 8 měsících. Kolegyně tvrdí, že by pro mne bylo výhodnější zůstat delší dobu na nemocenské a pak teprve odejít do předč. důchodu. Ale já nevím, jestli je to tak. V posledních letech jsem byla střídavě v zaměstnání, na Úřadu práce a na té nemocenské. Poradíte. Jinak Vaše odpovědi jsem studovala ale žádná na mne nepasuje, myslím, že nárok na předčasný důchod mám. Na posledním IOLDP mám odpracováno 34 roků a 214 dnů+ posl.zaměstnání od 15.7. do 8.12. 21 tedy snad 146 dnů celkem tedy 34let+360 dnů. A náhr.doby v trváním4 roky a 324 dnů+ 3 deti ( dvojčata)
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Bylo by výhodnější zůstat delší dobu na nemocenské a pak teprve odejít do předčasného důchodu?
Co je „výhodnější„, záleží na konkrétní situaci, tj. v tomto případě na výši nemocenské a na výši předčasného důchodu. Pokud je nemocenská vyšší než předčasný důchod, pak je samozřejmě jednoznačně výhodnější pobírat dál nemocenskou (za víc peněz budete „čekat“ na vyšší důchod). Jestliže je nemocenská nižší než předčasný důchodu, tak záleží na tom, o kolik – čím je rozdíl vyšší, tím delší bude návratnost takového postupu. Obecně bych v tomto případě zvolil spíše setrvání v dočasné pracovní neschopnosti.
Z prostého součtu evidovaných dob, které jsou uvedeny na informativním osobním listu důchodového pojištění nelze dedukovat, kolik jste získala doby pojištění.