Budu znevýhodněná za náhradní doby pojištění při vypočtu starobního důchodu?

Otázka:

Dobry den, pane Mariku. Dne 11.1.2020 mi vznikne narok na starobni duchod, na osobni liste z OSSZ mam uvedeny nahradni doby pojisteni od 11.11.1976 do 31.8.1978= 659 dni a od 1.9.1978 do 4.4.1979 =216 dni,kdy jsem studium ba VS prerusila. Do zamestnani jsem nasledne nastoupila 23.4.1981. Index jiz nemam, budu znevyhodnena za nahradni doby pojisteni pri vypoctu starobniho duchodu?
Dekuji za odpoved a preji pekne dny,

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Budu znevýhodněná za náhradní doby pojištění při vypočtu starobního důchodu?

Doba studia po 18. roce věku je náhradní dobou pojištění, která se hodnotí v rozsahu nejvýše prvních šesti let a na 80 %. Záleží pak na tom, zda toto krácení způsobí, že získáte o jeden celý rok doby pojištění méně či nikoliv. Pokud ano, budete mít důchod nižší (oproti situaci, kdy byste např. pracovala), pokud ne, bude důchod stejný.

Pokud je uvedená doba v evidenci ČSSZ, index k žádosti o důchod nepotřebujete.

Otázka doplněna:

Dobry den, pane Mariku
dekuji za bleskovou odpoved.
Chtela bych se jeste zeptat, jestli je dulezite datum podani zadosti o starobni duchod?
Narok mi vznika 11.1.2020, cetla jsem, ze i par dni muze ovlivnit vypocet duchodu.
Muzete mi poradit, kdy mam zadost podat? Po dlouhodobe nemoci mi byl od.1.8.2019 priznan castecni invalidni duchod 1. stupen a od zari t.r. jsem v evidenci na uradu prace do doby priznani starobniho duchodu.
Dekuji za Vas cas a odpoved,

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Kdy žádost uplatníte, není důležité. Důležité je „od kdy“ si požádáte, tj. datum přiznání důchodu.

“Pár dní” žádost o starobní důchod může ovlivnit, protože při výpočtu důchodu se hodnotí celé roky pojištění. Vy jste ale v evidenci úřadu práce, což je náhradní doba pojištění, která se po vzniku nároku na starobní důchod nehodnotí a posunutím data přiznání další celý rok doby pojištění získat nemůžete. Dále zůstávat v evidenci ÚP spolu s pobíráním invalidního důchodu pro invaliditu I. stupně by mělo smysl pouze v případě, že součet invalidního důchodu a podpory v nezaměstnanosti je vyšší, než by byl starobní důchod. Ten byste si tímto postupem nezvýšila, ale po dobu nároku na podporu byste pobírala vyšší částku.

Srovnání výpočtů důchodů v roce 2019 a v roce 2020 naleznete v tomto článku. O důchod si požádejte ke dni dosažení důchodového věku, příp. později pokud je součet podpory a invalidního důchodu vyšší.