Budu se starat o syna od 4 do 7 let. Půjde o vyloučenou dobu?

Otázka:

Dobry den,
chtěl bych se zeptat,, manželka po 4 letech mateřské půjde do práce a já se budu starat o syna do 7 let, počítá se tato doba pro mě jako vyloučená a stejně jako na UPráce 1 rok do 55 let a 2 roky po 55 letech tedy bez podpory?děkluji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Budu se starat o syna od 4 do 7 let. Půjde o vyloučenou dobu?

Ne, péče o dítě je vyloučenou dobu pouze do čtyř let věku. Od čtvrtých narozenin se k péči nijak nepřihlíží a nejde o náhradní dobu pojištění (§ 5 odst. 2 písm. c) zákona č. 155/1995 Sb.) ani o vyloučenou dobu (§ 16 odst. 4 písm. e) zákona č. 155/1995 Sb.).

Otázka doplněna:

Děkuji za odpověd,
mam ještě dotaz: když si po dobu 3 let peče o syna vezmu předdůchod z PF(ano již můžu)
počítá se mi tato doba jako na UPrace bez podpory 1 rok do 55 let a 2 roky po 55 letech ?
Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ne, doba pobírání předdůchodu se v žádném rozsahu nehodnotí jako doba pojištění nebo náhradní doba pojištění, tj. nepočítá se “do odpracovaných let”. Jednalo by se ale o vyloučenou dobu, takže v tom by pozitivní posun byl.