Bude se mě tedy týkat ochranný výpočet ID?

Otázka:

Dobrý den, mám dotaz ohledně ochranného výpočtu ID. Od 5.12.1990 jsem byla zaměstnána u 3 zaměstnavatelů plus 7 dnů podpora v nezaměstnanosti až do července 2005, kdy se mi narodil syn, mateřskou jsem pobírala do března 2006. Poté RP. Bude se mě tedy týkat ochranný výpočet ID? Dle posudku o invaliditě mám 3 stupeň.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Bude se mě tedy týkat ochranný výpočet ID?

Podmínky, které je třeba splnit, vysvětluji v tomto článku (ten jste zřejmě již četla). Abyste měla nárok na tento výpočet, musíte získat 15 let pojištění, tj. bez náhradních dob pojištění. Z vámi uváděné doby nevyplývá, že byste získala 15 let pojištění bez náhradních dob. Nicméně do těchto 15 let se započítává i studium před 18. rokem věku a v tom případě byste podmínku splnila.

Upozorňuji, že při splnění výše uvedených podmínek se ochranný výpočet použije pouze v případě, že by běžně spočítaný invalidní důchod vycházel nižší.

Otázka doplněna:

Děkuji moc za odpověď. Nicméně, opravdu se doba studia počítá? Jinak ja jsem nahradni dobu v těch 15 letech a 2 měsicích měla pouze měsíc a půl. Ale nebyla jsem si jista tou mateřskou…. takže ta mateřská dovolená se nepočítá?

Děkuji moc

Dobrý den, ještě jednou otravuji, kdybyste byl tak hodný, když kouknete na přílohu, vyčtete z toho, jestli opravdu ta doba 15 let je splněna? Děkuji moc

Odpověď doplněna:

Ano, doba studia do 18. let věku se v dané době hodnotí jako doba pojištění, tj. do limitu 15 let.

Na IOLDP 15 let pojištění bez náhradních dob nemáte – už z logiky věci jste mezi prosincem 1990 až říjnem 2004 nemohla získat 15 let pojištění. Péče o dítě do 4 let věku je náhradní dobou pojištění – všechny náhradní doby máme uvedeny zde.