Bude mi počítáno dítě, které zemřelo v pěti týdnech?

Otázka:

Dobrý den.Prosim ó radu jak bude vypočítán starobní důchod.Vychovala jsem 2 děti a narodilo se mi i 3.,ale po pěti týdnech zemřelo.Mam rodný i úmrtí list.Budou mi počítány 3 děti a nebo jenom dvě? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Bude mi počítáno dítě, které zemřelo v pěti týdnech?

Pro stanovení důchodového věku se vám budou počítat pouze dvě děti. Aby se zemřelé dítě počítalo “jako vychované” pro snížení důchodového věku ženy, muselo by se dožít alespoň půl roku – § 4 odst. 2 písm. a) vyhlášky č. 284/1995 Sb.

Článek k tématu výchovy dětí je zde.