500,- na každé dítě se v případě předčasného důchodu také krátí?

Otázka:

Dobrý den, přemýšlím o odchodu do předčasného důchodu. Můj odchod do starobního důchodu je 21.11.2023. Když dám výpověď v červnu, skončím pracovní poměr k 31.8.2022
Vychází mi nejlepší odchod/ podle mých výpočtů/ do předčasného důchodu k 21.8. , nebo k 28.8.?? Jak má tuto situaci vyřešit? Jaké je moje nejvhodnější datum k odchodu do předčasného důchodu? Během srpna nebo až v září? Jedná se mi o výši důchodu. Učím chci odejít během prázdnin.
Vyřešila by to např. neschopenka?
500,- na každé dítě se v případě předčasného důchodu také krátí?
Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

500,- na každé dítě se v případě předčasného důchodu také krátí?

Data vhodná k přiznání předčasného důchodu (tj. data, kdy se snižuje krácení) vám přesně spočítá kalkulačka, kterou jsem vytvořil a je zveřejněna v základním článku o předčasném důchodu. Pokud máte důchodový věk stanoven na 21. 11. 2023, dosáhnete na pět krácení za předčasnost při přiznání důchodu k 28. 8. 2022 (5x 90 dní). Jestliže vám pracovní poměr skončí 31. 8. 2022, má tato situace jednoduché řešení – přiznání předčasného důchodu od 1. 9. 2022. Datum 28. 8. 2022 je pouze datem, kdy se snižuje krácení předčasného důchodu. To neznamená, že nemůžete zvolit jiné datum přiznání důchodu.

Ne, výchovné se u předčasného důchodu krátit nebude.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
je možné po ukončení pracovního poměru k 31.8. jít na neschopenku a odejít do předčasného důchodu 26.11.2022?
Krácení předčasného důchodu by bylo menší.
Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ano, pokud budete ošetřujícím lékařem uznána dočasně práce neschopnou, můžete nějaký čas „přečkat“ i na neschopence. Ochranná lhůta (doba, do kdy je třeba být uznána dočasně práce neschopnou) činí 7 dní od skončení pracovního poměru. Vhodnější je začátek neschopenky posunout do doby trvání pracovního poměru, protože zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy po dobu prvních 14 dnů neschopenky, ale nejdéle do konce pracovního poměru.

Otázka doplněna:

Moc děkuji. A když budu na neschopence do listopadu a nebudu v pracovní poměru, kdo platí sociální a zdravotní pojištění? Musím na ÚP?
Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Nemoc po skončení pracovního poměru (v tzv. ochranné lhůtě), je náhradní dobou pojištění, která se při výpočtu starobního důchodu hodnotí v rozsahu 80 %. Z hlediska zdravotního pojištění jste státním pojištěncem – § 7 odst. 1 písm. i) zákona č. 48/1997 Sb.

Úřad práce vás v této situaci nezaregistruje – § 25 odst. 2 písm. a) zákona č. 435/2004 Sb.