25 let mimo Česko nárok na invalidní důchod

Otázka:

Dobrý den. Prosím pěkně chci se zeptat co dělat v mém případě. Žil jsem více jak 25 let mimo území UE. Vrátil jsem se zpět do Čech ze zdravotních důvodů a požádal o invalidní důchod. Žádost se vrátila s tím, že mě chybí asi 5 let aby mě byl přiznán alespoň nějaký důchod.( Před odjezdem jsem studoval a měl jsem nějaký ten pracovní poměr také přiznaný). Mám přiznaný invalidní důchod 3.stupně, tedy plný invalidní důchod. Chci se zeptat co dělat. Jestli si těch 5 let zaplatit a nebo jestli to Muhu odpracovat nějakým způsobem, nějakou brigádou která by byla dostupná k mému stavu. Moc děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

25 let mimo Česko nárok na invalidní důchod

Potřebná doba pojištění pro vznik nároku na invalidní důchod se sleduje v období 10 nebo 20 let před vznikem invalidity. Pokud jste žil 25 let mimo EU a nebylo to ani ve smluvní cizině, žádnou dobu pojištění pro vznik nároku na invalidní důchod jste nezískal.

Potřebnou dobu pojištění (pěti let z deseti) je možné získat i v období deseti let po vzniku invalidity – § 40 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb. Možnost doplacení máme popsánu v tomto článku. Ve vašem případě by přicházelo v úvahu doplacení jednoho roku zpětně a následně získání dalších čtyř let pojištění, např. dalším placením dobrovolného důchodového pojištění, příp. výdělečnou činností zakládající účast na sociálním pojištění. Pak by vám nárok na invalidní důchod vznikl – samozřejmě v dané době musíte být stále uznán invalidním.