Mohu si platit dobrovolné důchodové pojištění více než 15 let?

Otázka:

Dobrý den pane Maříku, obracím se na vás s žádostí o radu. Od svých 18 let mám částečný invalidní důchod (nyní 1. stupně), teď je mi 35 let. Bohužel se mi již delší dobu, s ohledem na zdravotní stav, nedaří sehnat vhodnou práci. Nyní přemýšlím, zda se nemám přihlásit k placení dobrovolného důchodového pojištění (vím, že je to aktuálně necelé 2 tisíce měs.). Odpracováno mám zatím pouhých 7,5 roku, zbytek úřad práce, případně doma. Četla jsem, že si bez udání důvodu můžu dobrovolné pojištění platit 15 let a k tomu i celou dobu, co bych byla v evidenci úřadu práce. Je to tak? Čistě teoreticky, kdybych už nikdy nepracovala a kombinovala úřad práce s dobou, kdy bych byla doma bez evidence na úřadě, je možno toto dobrovolné pojištění platit i třeba víc než 20 let? Nevím, zda se jednou starobního důchodu dožiju, jde mi také o to, kdyby mi byl náhodou při posudkové kontrole invalidní důchod odebrán, že kdybych pak o něj za čas zažádala znovu a byl mi náhodou uznán, tak bych ho nedostala z důvodu nedostatečného pojištění. Uvažuji správně? Je to tak, že bez udání důvodu lze platit 15 let za celý život, po dobu evidence na ÚP neomezeně? Děkuji moc a přeji hezký den.

Odpověď:

Mohu si platit dobrovolné důchodové pojištění více než 15 let?

Obecně je v těchto případech poměrně složité radit – nikdo z nás neví, jak se bude za desítky let počítat starobní (nebo i invalidní) důchod. Je však pravdou, že je v zájmu každého, získat co nejvíce doby pojištění. Správně uvažujete, že v případě odejmutí invalidního důchodu by vám nemusel znovu nárok vyjít.

O dobrovolném důchodovém pojištění jste informována správně. Omezení na 15 placení se vztahuje pouze na dobu, kdy si platíte pojištění tzv. bez udání důvodu. Tj. do tohoto limitu se nezapočítává doba, po kterou se přihlísíte z důvodu evidence na ÚP. Můžete tak být “dopojištěná” 15 let bez udání důvodu a dále si doplatit roky evidence na úřadu práce, které se vám již nehodnotí. Změny “typu” pojištění je třeba vždy nahlásit na OSSZ – musíte se z jednoho pojištění (bez udání důvodu) odhlásit a k novému přihlásit.

Podrobněji se dobrovolnému důchodovému pojištění věnujeme zde.