Otázka:
Dobrý den, pane Maříku. Na úvod jenom poděkování za Vaše znalosti a tyto stránky, které pravidelně sleduji. Dnes jsem si připravil několik otázek.
Tu první berte prosím, s rezervou, spíše jako matematickou hříčku. Švagrová řeší, zda si nechat přepočítat důchod, protože při žádosti a výpočtu jí chyběly doložené výdělky za poslední 2 měsíce roku 2019. Vím, že se to počítá na dny, vyloučené doby ap., nicméně jsem vycházel ze 20 tisíc měsíčně, v dnešních penězích, podle jejího výměru. Za rok 1986 až 2019 mně ty 2 měsíce daly cca 100Kč na měsíc více, nicméně je to nad redukční hranicí, takže pouze 26% a za odpracovaní roky 64,5% takže cca 17 korun vyšší důchod. Jenom, jestli mé myšlenkové pochody byly plus minus správné.
Druhá otázka je již vážná a seriózní. Švagrová končí v zaměstnání posledního února a do důchodu nastupuje někdy kolem 7. března. Přesto si její mzdová kopírovala a založila její důchodový výměr. Je pro to nějaký důvod? Nenapadá mě nic, proč již teď si to kopírovat, když v době nástupu do důchodu již nebude mít se zaměstnavatelem nic společného.
Třetí otázka se týká předdůchodu. Rozumím tomu správně, že pracující předdůchodce je velmi dobrým klientem pro svou ZP, protože jednak za něj přicházejí platby od státu a zároveň od zaměstnavatele podle skutečného příjmu? Normálně samozřejmě mého zaměstnavatele můj předdůchod vůbec nezajímá, ale co v případě, že příjem na pracovní smlouvu bude pod minimální mzdou a mělo by se doplácet zdravotní. Potom je potřeba potvrzení od mého penzijního fondu pro mzdovou?
Děkuji.
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Zvýší doložení výdělkem za dva měsíce důchod pouze o 17 Kč?
Doložit ELDP za chybějící zbytek roku smysl má, ale vzhledem k délce rozhodného období může mít výdělek za pouze dva měsíce skutečně takto nízký vliv na výši přiznaného důchodu.
Ne, pokud zaměstnání končí přede dnem přiznání důchodu, nevidím důvod, aby měl (bývalý) zaměstnavatel doloženo rozhodnutí o přiznání důchodu. Takový údaj zaměstnavateli k ničemu není.
Ano, v době pobírání předdůchodu jste tzv. státním pojištěncem, za kterého hradí zdravotní pojištění stát. Pokud budete i nadále zaměstnaný, bude zdravotní pojištění odvádět i váš zaměstnavatele. V roce 2020 platí stát za své pojištěnce 1.067 Kč měsíčně. Nemyslím, že by to byla částka, na které by zdravotní pojišťovna nějak vydělala.
V případě poklesu výdělku pod minimální mzdu bych předpokládal postup, který uvádíte, ale přesně vám toto nemohu sdělit, protože zde jsme již moc daleko od mého okruhu zájmu, kterým jsou důchody.