Zvýšení invalidního důchodu a ukončení pracovního poměru

Otázka:

Dobrý den, pobírám invalidní důchod 2. st., který mě byl nyní zvýšen na 3. st. Jsem v dočasné pracovní neschopnosti a stále zaměstnaná na dobu neurčitou. Můj zdravotní stav mi nedovoluje se do tohoto zaměstnání vrátit. Chtěla bych vědět,jak mám postupovat s rozvázáním pracovního poměru a ukončením dočasné pracovní neschopnosti, když mě zatím rozhodnutí o důchodu nebylo doručeno. Za odpověď předem děkuji.

Odpověď:

Zvýšení invalidního důchodu a ukončení pracovního poměru

V situaci, ve které se nyní nacházíte dochází nejčastěji ukončení pracovního poměru dohodou mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. V opačném případě byste musela nastoupit do zaměstnání.

S ukončením dočasné pracovní neschopnosti je to v tomto případě složitější. V případě přiznání invalidního důchodu platí, že dočasná pracovní neschopnost musí být ukončena třicátým dnem ode dne jednání na lékařské posudkové službě. Ve vašem případě však nedochází k přiznání invalidního důchodu, ale ke změně výše (což je rozdíl). U invalidity druhého stupně činí délka podpůrčí doby (což je doba, po kterou můžete marodit) 380 dní. U invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně však můžete marodit pouze 84 dní (21 dní náhrada mzdy a 63 dní nemocenská). Nyní tedy záleží na tom, kdy vám posudkový lékař stanovil datum změny stupně invalidity. Od tohoto dne máte nárok na 63 dní nemocenské. V případě, že by v důsledku zpětného přiznání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně došlo k přeplatku na nemocenské, ČSSZ ve spolupráci s OSSZ zúčtuje tento přeplatek s doplatkem důchodu.