Zvolit po odejmutí vdovského důchodu předčasný důchod nebo požádat o zvýšení invalidního?

Otázka:

Prosím o radu: Můj manžel narozený 26. 9. 1950, zemřel 28. 4. 2015, já jsem narozená 27. 6. 1957, do doby úmrtí manžela jsem pobírala důchod 5742 Kč pro invaliditu 2st., nyní mi přišlo z Prahy toto: Podle ustanovení § 49 odst. 1 písm. a) zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů (dále „zdp“), se na dobu od 28. 4. 2015 do 27. 4. 2016 přiznává vdovský důchod. Vdovský důchod činí: 8269 Kč, vyplácený invalidní důchod pro invaliditu druhého stupně náleží od 28. 4. 2015 podle ustanovení § 59 zdp ve výši 1671 Kč, celkem 9940 Kč. Pochopila jsem, že rok budu pobírat vdovský důchod a co pak? Bylo mi doporučeno zažádat o třetí stupeň invalidního důchodu, abych nepřišla o důchod manželův, ale bojím se, že mi vezmou i tento. Můj zdravotní stav je po borelióze a opravdu pracovat nemohu, mám odpracováno jen 15 let a mám 2 děti. Mám si zažádat o předčasný starobní důchod? Moc Vás prosím o radu.

Odpověď:

Zvolit po odejmutí vdovského důchodu předčasný důchod nebo požádat o zvýšení invalidního?

Postup České správy sociálního zabezpečení je v tomto případě v pořádku a v souladu s ustanovením § 59 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění (zdp). Podle tohoto § se nižší z důchodů vyplácí ve výši poloviny procentní výměry důchodu – výpočet jsem překontroloval a ČSSZ ho provedla správně. Podrobnosti vč. kalkulačky krácení naleznete zde.

Nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu (věková podmínka) vám vznikne 27. 2. 2017, kdy dosáhnete věku o čtyři roky nižšího, než je důchodový věk muže stejného data narození jako máte vy. Pokud byste jinou z podmínek pro opětovné přiznání vdovského důchodu splnila dříve, např. byste se stala invalidní ve III. stupni invalidity, měla byste nárok na dřívější obnovu vdovského důchodu, příp. by vdovský důchod nebyl ani odebrán.

Nyní k možnostem, které máte:

1. Předčasný důchod: Aby vám vznikl nárok na předčasný starobní důchod, musíte mimo potřebného věku (ten již splňujete) získat také potřebnou dobu pojištění. Ta ve vašem případě činí 34 let. Sice neznám váš průběh pojištění, ale pokud máte odpracováno pouze 15 let, je velmi nepravděpodobné, že byste tuto podmínku splnila, a že by vám nárok na předčasný nebo i řádný starobní důchod vznikl.

2. Invalidní důchod III. stupně: Pokud by vám byl přiznán invalidní důchod pro invaliditu III. stupně, bude ČSSZ opět postupovat podle výše uvedeného § 59 zdp. Nepokrácenou výši invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně, která by ve vašem případě činila 9.084 Kč by porovnala s nepokrácenou výši vdovského důchodu (8.269 Kč) a nižší z těchto důchodů (tedy vdovský) by pokrátila na výši poloviny procentní výměry. Pobírala byste tedy 9.084 Kč invalidního důchodu a 2.935 Kč vdovského důchodu, celkem 12.019 Kč. Při podání žádosti o změnu výše invalidního důchodu se však skutečně vystavujete riziku, že vám může být invalidní důchod snížen nebo i odebrán (to víte sama). Toto se však stává spíše výjimečně.

3. Ponechat si invalidní důchod II. stupně: Po odejmutí vdovského důchodu po jednom roce od úmrtí manžela vám bude vdovský důchod odebrán a invalidní důchod II. stupně přestane být krácen (vrátí se na původní výši, příp. bude o něco vyšší díky valorizaci). Poté byste si mohla požádat o obnovu vdovského důchodu v únoru 2017 (od té doby by vám byl již přiznán trvale).

Možnost č. 1 bych úplně vynechal – doporučuji vám se však informovat na vaší OSSZ, zda vám vůbec v budoucnu nárok na starobní důchod vznikne. Rozhodování mezi možnostmi č. 2 a 3 do značné míry závisí na vašem zdravotním stavu, s čímž vám bohužel nedokáži pomoci. Doporučuji vám svůj zdravotní stav konzultovat s vaším lékařem, který by vám měl být schopen alespoň přibližně sdělit, zda byste mohla být uznána invalidní ve III. stupni. Pokud by řekl, že ne, volil bych variantu č. 3.