Zemřela mi manželka, mohu požádat o vdovecký důchod?

Otázka:

Dobrý den, jsem muž a je mi 59 let, stále pracující. Zemřela mi žena, které bylo 57 let, která byla také do nemoci a následného úmrtí zaměstnaná. Chci Vás požádat o radu, zda mám nárok na vdovecký důchod? Děkuji. Jsem narozen v roce 1955, moje zesnulá žena v roce 1957.

Odpověď:

Zemřela mi manželka, mohu požádat o vdovecký důchod?

Abyste měl nárok na vdovecký důchod, musela vaše manželka ke dni úmrtí splnit podmínku potřebné doby pojištění podrobně popsané v tomto článku (vzhledem k tomu, že  vaše manželka byla zaměstnaná až do dne úmrtí, předpokládám, že půjde pouze o formalitu).

O vdovecký důchod si tedy určitě na místně příslušné okresní správě sociálního zabezpečení požádejte postupem popsaným v článku o vdoveckém důchodu.

Pokud mi napíšete přesné datum vašeho narození a přesné datum úmrtí vaší ženy, budu vám moci určit, zda vám vdovecký důchod bude náležet již trvale nebo zda vám bude přiznán na jeden rok a vy si poté budete muset opět žádat o obnovu vdoveckého důchodu.

Otázka doplněna:

Dobrý den,

děkuji Vám za odpověď, ještě zasílám datum mého narození – 14. 5. 1955, moje žena se narodila 1. 6. 1957 a zemřela 2. 8. 2014.

Ještě jednou děkuji.

Odpověď doplněna:

V tom případě již budete vdovecký důchod pobírat trvale – během jednoho roku od úmrtí manželky totiž dosáhnete věku o čtyři roky nižšího, než je váš důchodový věk (toto je jedna ze zákonem stanovených podmínek).

Až vám bude v budoucnu přiznán váš starobní důchod, bude nižší z těchto důchodů (nejčastěji vdovecký) pokrácen.