Započítává se do výpočtu starobního důchodu práce v dobrovolnictví?

Otázka:

Dobrý den,
prosím, započítávají se do výpočtu starobního důchodu tyto činnosti a evidence?
1. Práce na Dohodu o pracovní činnosti ?.
2. Práce v dobrovolnictví ?
3. Evidence na ÚP bez podpory v nezaměstnanosti?
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Započítává se do výpočtu starobního důchodu práce v dobrovolnictví?

Dohoda o pracovní činnost zakládá účast na pojištění v případě, že je v kalendářním měsíci zúčtován příjem alespoň 3.000 Kč (hrubá mzda), nebo pokud je odměna sjednána na tuto nebo vyšší částku.

Osoby účastné pojištění jsou v zákoně o důchodovém pojištění (z největší části) uvedeny v § 5 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb. Z “dobrovolnictví” si se na vám mohl vztahovat § 5 odst. 1 písm. j) zákona č. 155/1995 Sb., podle kterého jsou pojištění dobrovolní pracovníci pečovatelské služby. Pokud by se vás tato situace netýkala, můžete si sama platit dobrovolné důchodové pojištění v souladu s ust. § 6 odst. 1 písm. d) zákona č. 155/1995 Sb.

Evidence na úřadu práce se hodnotí v rozsahu popsaném v tomto článku.