Zaměstnání a invalidní důchodce. Nepřijdu o důchod?

Otázka:

Dobrý den, mám dotaz ohledně sociálního pojištění. Mám invalidní důchod již 8 let a teprve nyní jsem se dozvěděla, že mi bylo hrazeno pouze zdravotní pojištění. Při návštěvě sociálního úřadu mi bylo sděleno, že se musím registrovat na úřadu práce nebo se nechat zaměstnat, jinak že nemusím vůbec dostat starobní důchod.
Mám invalidní důchod 1. st. a je mi 57 let, nemůžu tímto, když se nechám zaměstnat, o důchod přijít?
Vím, že neznalost neomlouvá, ale s takovýmto důležitým sdělením by měl být seznámen každý, kdo se bohužel nedobrovolně invalidním důchodcem stane, o jeho povinnostech nebo právech.
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Zaměstnání a invalidní důchodce. Nepřijdu o důchod?

Zaměstnávání invalidní důchodců jsme se v důchodové poradně věnovali již mnohokrát. Zaměstnání není u poživatelů invalidních důchod nikterak omezeno a pouze proto, že jste se nechala zaměstnat, o invalidní důchod nepřijdete.

Se svým dotazem na platbu sociální pojištění opravdu přicházíte „s křížkem po funuse“. Nyní vám doporučuji, co nejdříve se zaregistrovat na úřadu práce. Evidence na úřadu práce se stejně pro výpočet starobního důchodu nehodnotí plně, ale pouze v limitech uvedených v článku úřad práce a důchod. Abyste zjistila, zda splníte podmínku délky doby pojištění potřebné pro vznik nároku na invalidní důchod, přečtěte si článek o nároku na starobní důchod.