Výpověď ze zaměstnání těsně před důchodem. Co dělat?

Otázka:

Dobrý den, v prosinci mně bude 57 let a zavírá se naše továrna. Všem nám dali na konci října výpověď. Pracovala jsem tu 10 let s průměrnou čistou mzdou 14500 kč. Vyučila jsem se v roce 1975 a od té doby stále pracuji. Se dvěma dětmi jsem byla na mateřské necelých 6 let. Nevím jestli seženu ještě práci kvůli věku, už jsem se byla zaregistrovat v agentuře a firmy, kde v lednu budou nabírat chtějí mladší ženy. Nevím, jak to udělat, abych neměla příliš krácený předčasný důchod, jestli kdybych někam nastoupila a sama odešla třeba kvůli krční páteři s níž mám potíže, jestli bych nepřišla o podporu nebo jestli k vyššímu předčasnému důchodu pomůže brigáda při podpoře za 2.500 Kč měsíčně? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Výpověď ze zaměstnání těsně před důchodem. Co dělat?

Podle informací, které jste poskytla, máte nárok na řádný starobní důchod v dubnu 2017, do předčasného důchodu můžete odejít nejdříve v dubnu 2014. Přesná data vhodná k odchodu do předčasného důchodu vám nemohu sdělit, protože jste neuvedla celé datum narození, ale můžete si je snadno spočítat na naší kalkulačce důchodového věku.

Ve vašem případě připadá v úvahu jako řešení, nahlásit se v lednu 2014 do evidence úřadu práce a zde zůstat po celou dobu, po kterou budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Poté odejděte do předčasného důchodu tak, aby výše vaší srážky činila 11,4 % (přesné datum si spočítáte na výše uvedené kalkulačce). Vzhledem k tomu, jak blízko do důchodu již máte, žádné brigády vám ve zvýšení předčasného důchodu nepomohou – soustřeďte se pouze na to, aby srážka za předčasný odchod do důchodu byla co nejnižší, což zajistíte pozdějším odchodem do důchodu. Jakmile vám skončí nárok na podporu v nezaměstnanosti, nemá cenu zůstávat dál v evidenci úřadu práce, když můžete pobírat důchod (i když pokrácený).

Ideální by pochopitelně bylo, kdybyste si v době evidence na úřadu práce našla nové zaměstnání, ale chápu, že to je velmi málo pravděpodobné. Pokud by se vám podařilo zaměstnání nalézt, ale poté byste sama podala výpověď, nárok na podporu v nezaměstnanosti byste neztratila. Měla byste však podporu sníženou na 45 % průměrného výdělku po celou dobu (místo 65 % po první dva měsíce, 50 % další dva měsíce a zbytek 45 % – podrobněji zde).