Výpověď ze zaměstnání kvůli péči o manžela

Otázka:

dobry den mam uz 8 roku nevidomeho manžela chci delam na 3 sěny a on ma už často deprese a potřebuje si s nekym pořad povídat a skratka už to nějak huř nese než dřive mam nárok už na předčasny duchod o3roky dřive ale chtěla bychom jit eště na uřad práce abych nepřišla ohodně peněz vypověd musim dat s dohodou co mam dělat prosim vas aby mne pracak nekratil v davkach protože zamnestnavatel mi vypověd sam z nadbytečnosti nedá mam požádat lekaře o nějaky dokument nebo prostě to mam nechat tak chci mu pomoct v tom do čeho jej osud dovedl dekuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Výpověď ze zaměstnání kvůli péči o manžela

Ve vašem případě bohužel neexistuje jiná možnost než dát výpověď, příp. se na výpovědi se zaměstnavatelem dohodnout. Abyste měla nárok na nepokrácenou podporu, musela byste výpověď pro nadbytečnost dostat vy od zaměstnavatele nebo by tento důvod musel být uveden ve vaší dohodě o rozvázání pracovního poměru. Důvod „péče o manžela“ vám na úřadu práce nepomůže.

Ve vašem případě tedy budete mít nárok na podporu ve výši 45 % vašeho průměrného výdělku a to od prvního měsíce v evidenci na úřadu práce. Po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti klidně odejděte do předčasného důchodu.