Výpočet starobního důchodu z vdovského důchodu?

Otázka:

Dobrý den,
prosím o zodpovězení dotazu ohledně pobírání mého starobního důchodu.
V říjnu příštího roku mám nárok na starobní důchod a nárok na znovu obnovení vdovského důchodu mám již od únoru 2015. Ze kterého výdělku se vypočítá můj starobní důchod? Vyčetla jsem, že se to počítá z důchodu, který je vyšší.
(Asi je to hloupý dotaz, ale počítá se to z důchodu vdovského nebo z plného důchodu, který by pobíral manžel?) Děkuji.

Odpověď:

Výpočet starobního důchodu z vdovského důchodu?

Na každý z důchodu, tedy jak na starobní tak na vdovský, je třeba se dívat odděleně. Váš vdovský důchod byl (resp. i bude) spočítán z výdělků a dob zaměstnání vašeho manžela, příp. z výše důchodu v době úmrtí, pokud již invalidní nebo starobní důchod pobíral. Váš starobní důchod bude spočítán z vašich výdělků a vašich získaných dob pojištění (zaměstnání). Toto se nikdy nekombinuje – vdovský důchod se počítá zvlášť a starobní důchod také.

Situace, o které píšete, nastává při souběhu vdovského a starobního důchodu. Výše obou těchto důchodů se porovná a vyšší se vyplácí celý a z nižšího se vyplácí polovina procentní výměry důchodu. K tomuto účelu máme na našem webu kalkulačku vdovského důchodu po přiznání starobního důchodu. Nikdy se však starobní důchod nepočítá z vdovského důchodu.