Výpočet starobního důchodu ročníku 1977

Otázka:

Dobrý den,
omlouvám se pane Mařík, ale moc nerozumím ještě jedné situaci v důchodové problematice. Jedná se o možnou mou konkrétní situaci ikdyž vím, že podmínky pro přiznání starobního důchodu se ještě několikrát budou měnit. Mám odpracováno zhruba 28 let včetně náhradních dob. Od července pracuji po poradě s vámi na zkrácený úvazek a současně pečuji o osobu ve II. stupni závislosti. Jsem docela zajištěný /příjmy z kapitálových výnosů/ a proto nemám v plánu mít odpracováno než musím. Na stránkách
https://www.penize.cz/kalkulacky/vypocet-duchodu#vypocetduchodu jsem zadal moje skutečné výdělky, vyloučené doby a zadal počet let pojištění 35. Vyšel mi důchod vzhledem k mým vysoce nadprůměrným výdělkům zhruba 16.000,-. Jsem ročník 77 plánuji “5ti letý předdůchod” jen mi není zcela jasné že když budu mít teoreticky neevidovanou dobu například od roku 2027 do roku 2039 jestli a kdyžtak o kolik mi těch zhruba 12 let neevidované doby sníží oněch 16.000,- dnešní hodnoty?
Nevím jestli se něco do důchodových kalkulaček zadává když je neevidovaná doba zkrátka.
Doufám, že jsem napsal srozumitelně otázku. Děkuji za odpověd, hezký den.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Výpočet starobního důchodu ročníku 1977

Problém v tomto případě je, že neexistuje kalkulačka, která by takto dopředu dokázala spočítat. Obecně by nebyl problém takovou kalkulačku naprogramovat nebo vytvořit v excelu, ale nikdo nezná parametry výpočtu důchodu takto dopředu. I kdyby se zákonem stanovené podmínky nijak nezměnily a vy byste znal své budoucí vyměřovací základy a vyloučené doby, není možné starobní důchod takto spočítat. Výpočet každý rok ovlivňuje růst průměrné mzdy v Česku a na desítky let dopředu ho nikdy netrefí.

Další problém je v rozhodném období, tj. doby, ze které se hodnotí vyměřovací základy. Dnes všechny veřejné kalkulačky počítají se začátkem rozhodného období v roce 1986, ale u vás bude začínat až v roce 1996 a končit někdy v roce 2041 (pokud se nic nezmění). Pokud byste byl v od roku 2027 nepojištěn, zcela to opět změní výpočet, protože nejenže nebudete získávat další dobu pojištění, ale budou vám chybět i vyměřovací základy (nebo vyloučené doby) z těchto let.

Takto dlouho dopředu si zkrátka nic nespočítáte a to ani přibližně, protože je před vámi mnoho neznámých.

Otázka doplněna:

Děkuji za odpověď, jen mě napadla doplnující otázka:
jak by se to tedy počítalo v současné době u člověka, který má jít letos do důchodu,
35 let vydělával např. 60.000,- hrubého po přepočítání koeficientů a měl k tomu jen
např. posledních 10 let /z důvodů nižšího důchodového věku/ neevidovaných?
Zadávají se do důchodové kalkulačky nulové hodnoty za těch 10 let? Krátí se nějak důchod?
Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Výpočet starobního důchodu se provádí ze získaných dob pojištění od ukončení povinné školní docházky a vyměřovacích základů (výdělků), příp. vyloučených dob. Pokud je člověk nepojištěn, projeví se to tak, že získá kratší dobu pojištění a nebudou mu zhodnoceny žádné vyměřovací základy ani vyloučené doby. Nejedná se o krácení v pravém slova smyslu, ale důchod je logicky nižší.