Výpočet předčasného důchodu při zaměstnání v zahraničí

Otázka:

Dobry den jsem rocnik 57 a tedy mohu do radne penze odejit v 63 letech a 8 mesich do predcasne v 60 od roku 2004 ale pracuju trvale v zahranici castecne jsem v zahranici pracoval jiz od roku 2001 zajima me jakym zpusobem by se vypocitavala predcasna penze tedy v 60 letech a jake jsou dalsi dopady na praci v zahranici kdyz podle ceskych zakonu si pri predcasne penzi smim vydelat pouze 10000 kc a 300 hodin rocne a dale ma vliv dvojiho obcanstvi na tyto zalezitosti a i dalsi vec kdyz radnou penzi v CR budu dostavat od 63 a 8 mesicu kdezto zahranicni od 67 zajima me hlavne otazka toho odchodu do penze v 60 dekuji za odpoved

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Výpočet předčasného důchodu při zaměstnání v zahraničí

Způsobu výpočtu důchodu při zaměstnání v zahraničí jsem se již několikrát věnoval, např. zde.

Velmi zjednodušeně řečeno, každá země si hodnotí své důchodové nároky sama. U zemí, se kterými má Česká republika uzavřenu smlouvu o sociálním zabezpečení a u zemí EU se pro vznik nároku na důchod přihlíží k době pojištění získané i v zahraničí. Samotný výpočet je však už proveden pouze za roky odpracované v dané zemi. Pokud tedy půjdete do českého předčasného starobního důchodu v 60 letech, budete ho mít spočítaný za roky odpracované v ČR a ještě „klasicky“ pokrácený.

Zaměstnání v zahraničí při pobírání předčasného důchodu obecně nevadí (přihlíží se k výdělkům v ČR), pouze některé země si vymínili, že to není možné (např. v poslední době Rusko).