Otázka:
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na případ zápočtu dob u invalidního důchodce ve 3. stupni. Bohužel jsem nenašel nikde jinde odpověď, proto posílám dotaz přímo k vám.
Vím, že invalidním důchodcům se odpracovaná doba započítává jako náhradní doba pojištění v délce 80%. Chtěl bych se ale zeptat na situaci, kdy invalidní důchodce přitom ještě pracuje například v extrémním případě 1h denně na hlavní pracovní poměr (pracovní smlouvu), za co obdrží odměnu 3000 Kč/měsíc. Tím pádem platí řádně sociální a zdravotní pojištění. Pro názornost prosím předpokládejte, že daný člověk vydělával před přiznáním ID prací 100 000 Kč měsíčně po dobu 20 let a bude pobírat invalidní důchod dalších 20 let s tím, že v průběhu těchto let také pracoval na tu 1h/denně. Poslední rok před přiznáním starobního důchodu invalidní důchod ztratí a je „dobrovolně“ nezaměstnaný. Následně požádá o řádný starobní důchod.
1) Chtěl bych se zeptat, jak se v tomto případě hodnotí odpracovaná doba? (100% nebo 80%)
2) Chtěl bych se zeptat, jak se v tomto případě hodnotí vyměřovací základ v průběhu pobírání inv důchodu když se pracuje i na pracovní smlouvu? (základ ze 100 000 Kč/měsíc nebo z 3000 Kč/měsíc)
3) Jaký to bude mít dopad na výši starobního důchodu, oproti tomu kdyby vůbec důchodce počas doby na invalidním důchodu nepracoval?
4) „Oplati“ se pracovat, nebo ne (vzhledem k zápočtu doby pojištění)?
Děkuji.
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Vyplatí se při pobírání invalidní důchodu III. stupně pracovat?
Pokud dojde k souběhu dvou dob, hodnotí se pouze jedna a to ta pro žadatele výhodnější, tj. ta hodnocená na 100 % – § 14 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb. Při souběhu doby pojištění (zaměstnání) a doby pobírání invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně se tedy bude hodnotit doba pojištění.
Jak se počítá starobní důchod v případě předchozího pobírání invalidního důchodu, vysvětluji v tomto článku. Bude proveden tzv. STOP OVZ výpočet z výdělků získaných před přiznáním invalidního důchodu a „klasický“ výpočet starobního důchodu. Opět se přizná to výhodnější. U klasického výpočtu budou mít vyměřovací základy přednost před vyloučenou dobu, pokud se nepožádá o opak. STOP OVZ výpočet většinou vychází lépe, takže „hraní si“ s klasickým výpočtem nebývá k ničemu.
Doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně je náhradní dobou pojištění, která se hodnotí na 80 %. Oproti situaci, kdy stejný důchodce pracuje, získá kratší dobu pojištění. V závislosti na délce takové situace pak žadatel získá méně celých let pojištění, což znamená i nižší starobní důchod. Je pak samozřejmě rozdíl, když někdo pobírá invalidní důchod 2 roky (což délku doby pojištění nemusí vůbec ovlivnit) nebo 20 let (čímž získá o 4 roky méně, než kdyby celou tuto dobu pracoval).
Výdělečnou činnosti bude získáno více doby pojištění a tím i vyšší starobní důchod. Zda se to vyplatí, záleží na subjektivního zhodnocení každého.