Není nárok na invalidní důchod: Co má člověk v této situaci dělat, z čeho má žít?

Otázka:

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat zda-li má člověk v následující situaci nárok na invalidní důchod či jinou podporu od státu.
Od 17 let schizofrenik který nemohl dokončit vzdělání či pracovat(nikdy nepřihlášen na úřadu práce), teprve nyní v 29 letech se jeho stav začal řešit lékařskou cestou. Před návštěvou psychiatra nikde nebyl o nic nežádal, živila ho rodina. Lékař jeho stav zatím nevidí jako práceschopný a poslal ho pro přihlášení se na pracovní úřad a invalidní důchod. Na OSSZ řekli že pokud nebylo placeno po určitou dobu sociální pojištění že by žádný nárok na invalidní důchod v tomto věku neměl? Co má člověk v této situaci dělat, z čeho má žít? Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Není nárok na invalidní důchod: Co má člověk v této situaci dělat, z čeho má žít?

Aby vznikl nárok na invalidní důchod, musí být získána potřebná doba pojištění. Pokud potřebná doba pojištění získána není, může být sice daný člověk uznán invalidním, ale nárok na invalidní důchod mu nevznikne.

Vámi popisovaná situace je poměrně častá a zcela zaviněná okolím nemocného člověka. Pokud byl tento člověk již před mnoha lety nemocný, měla být v té době zahájena jeho odborná léčba a i v té době se měl řešit invalidní důchod.

Jedinou možností je v této situaci prokázat, že zdravotní stav odpovídal invaliditě již v minulosti, kdy jsou u mladších osob podmínky pro získání potřebné doby pojištění mírnější (popsáno ve výše odkazovaném článku). To ale bude složité, když se v minulosti nikde neléčil.

Psal jste, že dosud ho živila rodina. Pokud nárok na invalidní důchod nevznikne, bude tomu tak i nadále.