Vyplatí se otci jít do důchodu s výplatou hned nebo dokončit rok?

Otázka:

Otec využil výhodnějšího výpočtu důchodu při odchodu koncem loňského roku, zatímco výplatu si pozastavil a plánuje důchod pobírat až od března (kdy měl také odejít do řádného důchodu). Zatím je stále OSVČ, které během několika (málo) měsíců ukončí. Sociální platí poměrně vysoké, měsíčně +- 8 tisíc. Otázka zní, zda se mu vyplatí ukončit rok pojištění (tak aby neměl např. 41 let a 280 dní pojištění). Je to tak, že za další rok pojištění dostane navíc 1,5% z procentuální výměry důchodu? Důchod má vyměřen cca 16 850 Kč. A má na to nějaký vliv, že už do předčasného důchodu odešel?
Snažil jsem se spočítat, kdy ukončí celý rok. Z přehledu pojištění jsem vyjmul roky, které má placené celé a sečetl jsem ty necelé roky, kdy např. část roku pracoval v zahraničí nebo si neplatil sociální. Vyšlo mi 882 dní, tzn. po odečtení 2×365 mi vychází 152 dní, tzn. 5 měsíců. Má tam i nějaké vyloučené dny, ty předpokládám na toto nemají vliv. Takže aby ukončil celý rok, by měl pracovat do srpna (namísto března). Je to tak správně? Platí to navýšení, i když už je vlastně důchodce s pozastavenou výplatou? Zkrátka, vyplatí se mu jít do důchodu s výplatou hned nebo dokončit rok?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Vyplatí se otci jít do důchodu s výplatou hned nebo dokončit rok?

Posunutím data přiznání výplaty důchodu lze i v případě výpočtové zámítačky získat další celý rok doby pojištění. Za další celý rok doby pojištění je získáno 1,5 % výpočtového základu, ne procentní výměry důchodu. Výpočtový základ otce je uveden na rozhodnutí o přiznání důchodu.

Zda se takový postup vyplatí nebo ne, nelze dopředu říci, když nevíme, jak dlouho bude důchodce důchod pobírat. Je třeba spočítat návratnost. Pokud by vašemu otci skutečně chybělo do dalšího celého roku pojištění 85 dní, tak je takový postup na pováženou, protože by přišel o témě tři důchody (tj. cca 50 000 Kč). Další rok doby pojištění může v tomto případě důchod zvýšit tak o 250 Kč až 300 Kč. Vyplatí se přijít o 50 000 Kč a získat měsíčně 300 Kč navíc?

K výpočtu doby pojištění můžete použít kalkulačku, kterou jsem zveřejnil zde. Pokud už ale máte rozhodnutí o přiznání důchodu, je na osobním listu důchodového pojištění uvedena získaná doba pojištění k datu přiznání důchodu. Dopočítat další rok je pak snadné.

Upozorňuji, že zhodnotit dobu pojištění po vzniku nároku na starobní důchod je u OSVČ možné až po podání přehledu za toto období.