Nárok na řádný důchod mi vznikne během července 2024. Pracuji jako OSVČ s nízkými příjmy a pobírám předdůchod

Otázka:

Dobrý den. Nárok na řádný důchod mi vznikne během července 2024. Pracuji jako OSVČ s nízkými příjmy a pobírám předdůchod (takže nemusím platit vysoké zdravotní pojištění). Opravdu se mi vyplatí požádat si o předčasný důchod na konci roku 2022, i když ještě není jasné, jak přesně by vypadal výpočet řádného důchodu? Je jasné, že kdyby mi nárok na řádný důchod vznikl již příští rok, tak se to určitě vyplatí. Co by se muselo stát, aby se to nevyplatilo? Předpokládám, že odpověď na tento bod je ano, ale jde mi o popis hypotetické situace, pokud existuje, i třeba s dlouhou návratností jako 20 let (razantní snížení/zvýšení inflace, velký růst / pokles mezd, politické rozhodnutí, …)
Pokud požádám o předčasný důchod na konci roku 2022, kdy se mi vyplatí ukončit OSVČ a případně si odložit trochu výplatu předčasného důchodu? V úvahu připadají tyto možnosti.
Co nejdříve – ke konci roku 2022.
Ke konci ledna 2023, aby se zbytečně nezačínalo další 90denní období pro krácení důchodu.
Ke konci února 2023 – optimalizovat na celé odpracované roky – dává to smysl, nebo se celé odpracované roky zohlední pouze v okamžiku žádosti a dále již na výši důchodu nemají vliv, tj. vždy mi skoro celý rok propadne?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Nárok na řádný důchod mi vznikne během července 2024. Pracuji jako OSVČ s nízkými příjmy a pobírám předdůchod

Nikdo dnes neví, jak bude vypadat výpočet důchodu v roce 2024. Jde také o to, co si představujete pod souslovím „vyplatí se mi to“? Vždy jde o návratnost, jakou jste ochoten akceptovat, jak to vysvětluji v tomto článku. Když bude důchod vyšší o 500 Kč, vyplatí se vám kvůli tomu přijít o důchod za více než rok a půl? A když to bude 1000 Kč?

Pokud bude vysoká inflace a mzdy v Česku ji nebudou „dohánět“, je možné, že výpočet roku 2022 bude lepší i než výpočet roku 2024. Samozřejmě politické riziko tu může být, ale myslím, že není nikterak velké.

Data, kdy se snižuje krácení předčasného důchodu, si můžete spočítat na kalkulačce, kterou mám zveřejněnu na stránce o předčasném důchodu. Zda čekat na další nižší krácení, příp. další celý rok, je opět otázkou návratnosti. Prostě se vzdáváte důchodů, které byste již mohl pobírat za cenu toho, že bude důchod do budoucna vyšší. Já bych volil co nejdřívější přiznání v letošním roce, ale špatně nemusí být ani přiznání důchodu letos s uvolněním výplaty v únoru 2023 (při získání dalšího roku pojištění). Stačí předčasný důchod pobírat dostatečně dlouho.

Doba pojištění se hodnotí i po přiznání předčasného důchodu bez výplaty.