Vyloučení nízkých výdělků před odchodem na úřad práce

Otázka:

Dobrý den pane Maříku,
obracím se na Vás s dalším dotazem a moc prosím o radu.
Základní údaje:
Odchod do starobního důchodu : 8. listopad 2020
Doposud odpracováno 44 let
OVZ: vypočítán cca na 46,000 Kč
V zaměstnání skončím v dubnu 2019 – poté registrace na ÚP – po dobu 11 měsíců s podporou (květen 19 až březen 20) příp. další měsíce bez podpory (podle toho jak bude vycházet celý rok pojištění tak i zvážení odchod do předčasného důchodu…)
Vzhledem k tomu, že se důchod bude vypočítávat vč. roku 2019 a já v tomto roce budu mít pouze výdělek za leden až duben, což bude cca jen 80.000 Kč (mám letos už jen částečný úvazek) tak bych se chtěla zeptat, zda-li je možno (aby se mi nesnižoval resp. nerozmělňoval vyměřovací základ) následující :
leden až duben 2019 – pokládat za dobu vyloučenou – do doby pojištění však započítat 100%
květen až prosinec 2019 – ÚP – vyloučená doba – do doby pojištění započítaná 80%
Mnohokrát předem děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Vyloučení nízkých výdělků před odchodem na úřad práce

Doba evidence na úřadu práce se vám bude hodnotit jako vyloučená doba automaticky.

Dobu od ledna do dubna 2019 není možné považovat za vyloučenou dobu, ani o vyloučení žádat, protože v tomto období žádnou vyloučenou dobu nezískáte. O vyloučení vyměřovacích základů je možné požádat v případě, že je v jednom období získána jak vyloučená doba, tak i vyměřovací základy (které mají obecně přednost). To není tato situace – § 16 odst. 7 zákona č. 155/1995 Sb.

Nižší vyměřovací základy ve čtyřech měsících roku 2019 mít žádný výrazný vliv na výpočet důchodu nebudou. To si spíše snížíte podporu v nezaměstnanosti.