Otázka:
Dobrý den,
22.12.2022 jsem požádala o předčasný důchod s odloženou výplatou a o výchovné a následně mi přišlo rozhodnutí o výši starobního důchodu a přiznání výchovného. Domnívala jsem se, že budu ještě nějakou dobu pracovat, než nastane můj věk oficiálního starobního důchodu, konkrétně 17.6.2025. To jsem nakonec kvůli zdravotnímu stavu nemohla a včervenci roku 2024 mi byl přiznán invalidní důchod 3. stupně.
Nyní přichází doba, kdy bych měla zažádat o výplatu starobního důchodu, dle původního rozhodnutí o starobním důchodu. Můj invalidní důchod třetího stupně je vyšší než vypočtený starobní důchod. Prosím o radu, co je lepší v této chvíli udělat, abych nepřišla o výchovné a pobírala zároveň vyšší částku starobního důchodu, tedy částku rovnající se částce invalidního důchodu 3. stupně. Co se stane, když nyní zažádám o výplatu důchodu? Dostanu vyšší částku (ve výši invalidního 3. stupně) + výchovné? Co se stane, když počkám na překlopení invalidity 3. stupně na starobní důchod v 65 letech? Dostanu k tomu i dříve odsouhlasené výchovné? Nebo mám raději požádat o výplatu starobního důchodu nyní, kdy už mám důchodový věk pro starobní důchod? Je to komplikovaná situace, prosím o radu.
Předem děkuji.
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Výchovné u předčasného důchodu bez výplaty pokud byl následně přiznán invalidní důchod III. stupně
Pokud požádáte o uvolnění a úpravu předčasného starobního důchod, ČSSZ důchod přepočte za dobu výdělečné činnosti, tj. odmaže krácení a zhodnotí další dobu pojištění (obojí pouze do dne přiznán invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně) a důchod zpětně dovalorizuje. Princip mám vysvětlen v článku o odložené výplatě. Výchovné bude standardně započteno od lednové splátky důchodu 2023 (obdobně jako valorizace). Takto upravený důchod se ke dni přiznání výplaty porovná s výši invalidního důchodu (§ 58 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb.). Pokud bude invalidní důchod nižší, přizná se starobní důchod (který v sobě již bude mít započteno výchovné – je součásti procentní výměry důchodu). V případě, že by byl invalidní důchod vyšší než starobní důchod vč. výchovného, žádost se zamítne a budete mít i nadále invalidní důchod. Ten se poté v 65 letech přejmenuje na starobní (§ 61a odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb.). Poté budete mít dva roky (tj. do 67. narozenin – § 61a odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb.), kdy můžete požádat o výchovné, které vám bude přiznáno k tomuto důchodu. Stejně si můžete postupovat i v případě, že si o výplatu starobního důchodu vůbec nepožádáte.