Otázka:
Mohu odejít do předčasného důchodu, když jsem jediný vlastník s.r.o. a nevyplácel bych si po dobu trvání předčasného důchodu žádnou výplatu? Děkuji.
Odpověď:
Vlastník s. r. o.: Mohu mít předčasný starobní důchod?
Abyste měl nárok na výplatu předčasného starobního důchodu, nesmíte až do dosažení důchodového věku vykonávat takovou činnost, která zakládá účast na sociálním pojištění. Pokud takovou činnost vykonávat nebudete, můžete mít přiznán i vyplácen předčasný starobní důchod.
Otázka doplněna:
Dobrý den,
to tedy znamená, že když se nebudu vyplácet po dobu trvání předčasného důchodu ze svého s.r.o. formou mzdy která zakládá účast na sociálním pojištění, mohu pokračovat v činnosti i přes s.r.o. Přerozdělení zisku v s.r.o. se dá udělat třeba až budu v řádném starobním důchodu. Výplata zisku z s.r.o. nezakládá tedy účast na soc. pojištění? Zároveň mohu jako OSVČ do základu daně cca 63000,- také fungovat. Zároveň si mohu přivydělávat na DPP do výše cca 10000,- měsíčně. Tímto bych se nedostal do účasti na pojištění. Rozumím tomu dobře nebo se mýlím? Děkuji a zdravím.
Odpověď doplněna:
Musím předeslat, že nejsem účetní, takže co kdy a jak dělat s výplatou zisku z obchodní společnosti vám neumím poradit a vše doporučuji probrat s daňovým poradcem nebo alespoň účetní.
Je-li společníkem fyzická osoba, z podílu na zisku je nutné odvést srážkovou daň ve výši 15 %. Odvod srážkové daně zajistí společnost. Tato daň je konečná – pokud fyzická osoba podává své daňové přiznání, podíly na zisku se do něj samozřejmě neuvádí. Podíl na zisku nepodléhá u společníka ani odvodům sociálního a zdravotního pojištění.
Zdroj: http://portal.pohoda.cz/zakon-a-pravo/finance-a-dane/podily-na-zisku-u-s-r-o/
Při pobírání předčasného starobního důchodu můžete vykonávat vedlejší samostatnou výdělečnou činnost v rozsahu nezakládajícím účast na pojištění (v roce 2015 do 63.865 Kč – příjmy po odečtu výdajů) a současně mít i dohodu o provedení práce do 10.000 Kč měsíčně u jednoho zaměstnavatele, která také nezakládá účast na pojištění. Situaci tedy rozumíte správně.
Zákonná úprava
§ 37 odst. 2 zák. č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění:
Výplata starobního důchodu, na který vznikl nárok podle § 31, nenáleží do dosažení důchodového věku, pokud je vykonávána výdělečná činnost nebo je poskytována podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci; ode dne dosažení důchodového věku se posuzují podmínky pro výplatu starobního důchodu obdobně podle odstavce 1.
§ 27 zák. č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění:
Výdělečnou činností se rozumí činnost osob uvedených v § 5 odst. 1 a v § 5 odst. 4 vykonávaná v rozsahu, který zakládá účast na pojištění.