Vdovský příspěvek

Otázka:

Dobrý den, pobírám už pět let starobní důchod a manžel, který byl tak asi pět let v důchodu mi v červenci zemřel. Chtěla bych se vás zeptat, jestli si můžu požádat o vdovský příspěvek? Kolik to tak asi bude? Jak dlouho ho budu pobírat a můžou mi ho vzít? Děkuji.

Odpověď:

Vdovský příspěvek

Žádná dávka s názvem vdovský příspěvek neexistuje – po manželovi si však můžete požádat o vdovský důchod – kliknutím na tento odkaz se dozvíte více informací.

O vdovský důchod (jak vy píšete o vdovský příspěvek) si požádejte na místně přílušné okresní správě sociálního zabezpečení. Vzhledem k tomu, že váš manžel již pobíral starobní důchod, nárok na vdovský důchod vám jistě vznikne a vzhledem k tomu, že již sama pobíráte starobní důchod, budete mít vdovský důchod přiznán trvale. V zásadě existují pouze dvě možnosti, jak o vdovský důchod přijít: tou první je se znovu vdát a tou druhou je situace, kdy byste byla odsouzena za úmyslný trestný čin, který způsobil smrt manžela (omlouvám se, ale abych vám přesně odpověděl, musel jsem zmínit i tuto variantu).

Na výše uvedeném odkazu na stránku o vdovském důchodu je také zveřejněna kalkulačka vdovského důchodu, kde si z výše starobního důchodu manžela snadno spočítáte výši vdovského důchodu, který budete pobírat.