Valorizuje se i důchod zvýšený výdělečnou činností důchodců?

Otázka:

Dobrý den, prosím o odpověď. V září 2013 jsem šla do starobního důchodu, ale pracuji dosud. Takže koncem září 2014 jsem požádala o navýšení a přepočet. Přišel mi výměr platný a bude vyplácený od ledna 2015. Ptám se, jestli tento nový přepočet bude spadat do slibované valorizace od roku 2015? A pokud budu pracovat další rok, zda mohu požádat o znovunavýšení té procentní části? Mnohokrát děkuji.

Odpověď:

Valorizuje se i důchod zvýšený výdělečnou činností důchodců?

O zvýšení důchodu za výkon výdělečné činnosti vykonávané současně s pobíráním starobního důchodu si můžete žádat opakovaně, vždy po odpracování 360 dní. Bližší informace naleznete v článku o pracujících důchodcích.

Vzhledem k tomu, že jste podmínku pro úpravu důchodu splnila již v září 2014 a valorizace se provádí od lednové splátky důchodu, bude vám zvalorizován zvýšený důchod.

Přiznám se, že příliš nerozumím větě “přišel mi výměr platný”. Pokud tímto myslíte, že jste již obdržela rozhodnutí o zvýšení starobního důchodu (za výdělečnou činnost), mohla v něm již být uvedena i valorizace od ledna 2015. Pokud v tomto rozhodnutí valorizace uvedená není, budete o ní informována zvláštním oznámením. Pokud vám naopak přišla valorizace bez zvýšení důchodu za výdělečnou činnost, v rozhodnutí (které vám ještě přijde) o tomto zvýšení budete mít uvedenu i valorizaci.