V Česku pracuji 10 let, zbytek jsem získal v Polsku. Zhorší mi to průměr z českých výdělků?

Otázka:

Před 10 lety jsem se přestěhoval z Polska do České republiky za prací a brzy půjdu do důchodu. Zajímal jsem se o způsob výpočtu českého částečného důchodu, ale zdá se mi diskriminační a byl bych rád, kdybyste mi potvrdil, zda jsem to víceméně pochopil správně (nezajímají mě detaily menšího významu). Za posledních deset let jsem si vydělal v průměru asi 40 tisíc korun. ČSSZ vezme celkový výdělek ve výši asi 5 milionů korun a vydělí ho 47 lety od doby, kdy mi bylo 18 let, do doby, kdy je mi 65 let. Roky práce a studia v Polsku tento výpočet neovlivní. Můj průměrný měsíční plat tedy nebude 40 tisíc, ale asi 8 tisíc korun.Na základě tohoto platu ve výši 8 tisíc korun a 10 let českého pojištění z celkových 40 vypočítá Česká republika částečný tzv. dílčí důchod. Víceméně dostanu částečný důchod, jako kdybych pracoval 10 let s průměrným platem 8 tisíc korun.Diky

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

V Česku pracuji 10 let, zbytek jsem získal v Polsku. Zhorší mi to průměr z českých výdělků?

Ne, tak to není. Při výpočtu dílčího důchodu se postupuje tak, že se vypočítá teoretická výše důchodu, jakou byste pobíral v případě, že byste celou dobu, kdy jste byl pojištěn v zahraničí, byl pojištěn v Česku. Při výpočtu této teoretické výše důchodu se u období, která spadají do rozhodného období, ze kterého se hodnotí vyměřovací základy (výdělky), ale nebyly získány v Česku (takže nejsou k dispozici české výdělky), postupuje tak, že nejdříve spočítá tzv. denní indexovaný výdělek. To je průměrný denní výdělek, který jste průměrně denně získal v obdobích, kdy jste pracoval v Česku. Tento denní indexovaný výdělek se pak doplní do „dní“, kdy jste pracoval v zahraničí. Tím dojde k tomu, že máme k dispozici výdělek, které lze použít i v době, kdy jste byl zaměstnán v zahraničí a nedochází k jevu, který jste popisoval. Nedochází tedy k „rozmělnění“ průměru z českých výdělků.

Výše uvedený popis je velmi zjednodušený, protože ve skutečnosti se pracuje i s koeficienty nárůstu všeobecného vyměřovacího základu, které za zajišťují „správné“ započtení v současné hodnotě peněz. Pochopitelně, pokud byste si v hodnotě peněz roku 2024 denně vydělal např. 1000 Kč, nezapočítá se vám např. v roce 1986 denní výdělek 1000 Kč, ale úměrně méně.

Vámi nastolená teze tedy není diskriminační, protože není pravdivá.