Úřad práce, péče a nárok na důchod

Otázka:

Dobrý den, mám na vás několik dotazů. Já mám odpracováno 21 let, v této době je započítán pracák půl roku. Od 8. 2. 1993 – 5. 8. 1996 jsem byla na ÚP a pak od 25. 1. 1999 doposud. Nyní chodím na ÚP, ale pečuji o osobu blízkou maminku od 23.3.2009 ji byl přiznán I. stupeň a od  května 2012  ji byl přiznán II. stupeň a ten stále trvá. Já jsem stále vedena na úřadu práce, ale můžu se přihlásit na sociální správě, nevím co je pro mě výhodnější? Prosím o radu.

Ještě jsem se chtěla zeptat, kdy si můžu zažádat o důchod? Nar. 9. 5. 1956, 3 děti. Mohla bych uvažovat o předčasném důchodu? A poslední věc: jaký důchod by mi mohl být vyměřen a jestli bych si měla dobrovolně platit důchodové pojištění? Zda mi to nějak pomůže k získání vyššího důchodu.

Výdělky, které jsem měla v těch letech 1986 -1993 nevím, byla to práce v kanceláři – účetní.

Velice děkuji za odpověď

Odpověď:

Úřad práce, péče a nárok na důchod

Žena narozená 9. 5. 1956, která vychovala 3 děti dosáhne důchodového věku 9. 5. 2015 – data vhodná pro odchod do předčasného důchodu si snadno spočítáte na naší kalkulačce důchodového věku. Aby vám vznikl nárok na starobní důchod (a je jedno zda na řádný nebo předčasný), musíte získat alespoň 31 let pojištění. Neznám všechny detaily, ale dle vašeho popisu situace dost pochybuji, že byste potřebnou dobu pojištění splnila. Doporučuji vám přečíst si článek o nároku na starobní důchod a článek Úřad práce a důchod.

Pečujete-li o matku v druhém stupni závislosti, z úřadu práce se můžete odhlásit. Doba péče o osobu v prvním stupni závislosti se pro nárok na důchod ani jeho výpočet nehodnotí. Návrh na rozhodnutí o době a rozsahu péče se na OSSZ podává až je péče ukončena, příp. při žádosti o důchod (tolik k vašemu vyjádření, že se „můžete přihlásit na sociální správě“).

Z informace „nevím, kolik jsem si vydělala, ale byla jsem účetní“ opravdu důchod odhadnout nedovedu, ale vzhledem k tomu, že jste velkou část rozhodného období strávila na úřadu práce, musíte očekávat velmi nízký důchod (pokud vám na důchod vůbec vznikne nárok, jak jsem psal výše). Vaši situaci doporučuji osobně konzultovat na vaší OSSZ.