Synovi je 25 let. Po ukončení ZŠ navštěvoval rok střední školu, pak byl doma. Jak vysoký bude invalidní důchod?

Otázka:

Synovi je 25 let. Po ukončení ZŠ navštěvoval rok střední školu, pak doma. Platil zdravotní pojištění. LPS navrhl invaliditu 3. stupně od 25.1.2017. Jaké peněžní dávky mu mohou být přiznány?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Synovi je 25 let. Po ukončení ZŠ navštěvoval rok střední školu, pak byl doma. Jak vysoký bude invalidní důchod?

Pokud váš syn studoval pouze jeden rok a následně již nebyl pojištěný (zdravotní pojištění s důchody nesouvisí), žádný důchod mu přiznán nebude, protože nezíská potřebnou dobu pojištění. Dojde tak k zamítnutí žádosti.

Otázka doplněna:

Dobrý den pane Maříku,

děkuji Vám za odpověď, ale to není to, na co jsem se ptal. Že nebude dostávat invalidní důchod, i když byl shledán plně invalidním, jsem se v důchodové poradně dočetl. Co ale bude dostávat. Přece není úředně uznán buď k smrti hladem nebo k žebrotě? O jaké dávky může tedy žádat a kde? Dále jsem se dočetl o možnosti zpětného placení pojištění na důchod. O co jde? A poslední, může být nějakým způsobem v pracovním poměru (HPP, VPP, dohoda o provedení práce), aniž by to ovlivnilo výplatu dávek (nemluvím o invalidním důchodu).

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

V důchodové poradně se zabývám pouze důchody, nejsem odborník na dávky v hmotné nouzi, které vyplácí úřad práce a informace o nich naleznete např. zde. Při posuzování nároku na tyto dávky se ale “testuje” příjem celé domácnosti, ne pouze vašeho syna.

Celý článek o možnosti doplacení máme zveřejněn zde.