Sirotčí důchod: Ukončení základní a nástup na střední školu

Otázka:

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Můj 15letý syn ukončuje základní školu a popírá sirotčí důchod. Musím vyplnit nějaký papír, že přešel na střední školu a kde si popřípadně vyzvednu formulář? Nebo co musím udělat? Předem moc děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Odpověď:

Sirotčí důchod: Ukončení základní a nástup na střední školu

Až váš syn v září nastoupí na střední školu, je třeba tuto skutečnost České správě sociálního zabezpečení nahlásit. K tomu není třeba využívat žádný formulář ČSSZ, ale stačí potvrzení o studiu ze střední školy, kterou váš syn začne studovat. Na potvrzení o studiu by mělo být uvedeno i datum předpokládaného ukončení studia.

Předpokládám, že sirotčí důchod je vyplácen pod vašim rodným číslem – toto je třeba do dopisu zaslaného ČSSZ uvést. Potvrzení můžete zaslat také prostřednictvím vaší okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ).

Upozorňuji, že vzhledem k tomu, že váš syn ukončí povinnou školní docházku a ČSSZ nebude mít prokázáno další studium dříve než v září, ČSSZ výplatu sirotčího důchodu velmi pravděpodobně zastaví a uvolní až po doložení studia.