Otázka:
Dobrý den,prosím velmi o radu.Syn v r.1997 když mu bylo 18 let dostal inv.duchod 1 stupně.Mentální retardace,nedoslýchavost.Ted dostal 2 stupen,8300kč.Je veden na UPasi 20 let,ale z toho pracoval asi 2 roky.Muže se odhlásit z UP?Nic nezvládá.Bude mít vubec nějaký starobní duchod,když nebude pracovat?Moc děkuji.
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Syn je 20 let na úřadu práce. Bude mít nárok na starobní důchod?
Jak jsem vám již psal, nikdo nemá povinnost být v evidenci uchazečů o zaměstnání na úřadu práce. Zdravotně pojištěný je váš syn z titulu pobírání invalidního důchodu, jako náhradní doba (sociální pojištění) mu již evidence na úřadu práce nepřibývá, tj. nezískává další dobu pojištění „na starobní důchod“.
Pokud váš syn nezíská potřebnou dobu pojištění, nárok na starobní důchod mu nevznikne. V 65 letech se mu invalidní důchod přejmenuje na starobní, ale bude vyplácen v dosavadní výši.
Otázka doplněna:
Dobrý den pene Mařík,děkuji za rychlou odpověd.Aještě jedna otázka.Kolik by musel syn odpracovat aby měl vyší starobní duchod.Moc děkuji.
Dobrý den pane Mařík,prosím o poslední dotaz.kdybychom zažádali o 3 stupen invalidy,měl by vyší invalidní duchod,když nepracuje? moc děkuji.
(redakčně neupravováno)
Odpověď doplněna:
Na článek, ve kterém vysvětluji, jakou dobu pojištění je třeba získat pro vznik nároku na starobní důchod, vás odkazuji již výše.
Při změně stupně invalidity se potřebná doba pojištění nesleduje, tj. invalidní důchod se zvýší i bez získané doby.