Otázka:
Dobrý den,můj dotaz se týká tzv. neevidované doby. V roce 1983 sem vykonal v červnu státní zkoušku a ukončil jsem takto studium na VŠ. Následně od 1.8.1983 nastoupil do zaměstnání. Dle současné legislativy se počítá statut studenta do konce následujícího měsíce po státnicích tj. až do konce července. Tato doba se mi v přehledu IOLDP zobrazuje jako neevidovaná.
Domnívám se, že je to pravděpodobně způsobeno tím, že jsem studium končil v sedmém roce po 18. roce věku ale počítá se jen prvních šest let po 18 roce.
Dotaz: je moje úvaha správná, nebo mohu takto neevidovanou dobu nárokovat?
Děkuji s a pozdravem
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Studium jsem skončil v sedmém roce a prázdniny jsou neevidované
Ne, vaše úvaha není správná. Uvedené je způsobeno tím, že vaše vysoká škola (stejně jako všechny ostatní) doložila tehdejšímu Úřadu důchodového zabezpečení v Praze evidenční list důchodového zabezpečení, na kterém je studium uvedeno pouze do 30. června daného roku. Tak se ve vámi zmiňovaných letech studium potvrzovalo. Uvedené nijak nesouvisí s tím, jak dlouho jste studoval a v jakém rozsahu bude studium zhodnoceno při výpočtu důchodu.
Jak se hodnotí doba studia, vysvětluji v tomto článku. Jako studium po 18. roce věku před rokem 1996 je možné hodnotit celé prázdniny, ne pouze následující měsíc po konci studia. Zhodnotit je však možné nejvýše prvních šest let studia po 18. roce věku. Pokud jste po 18. roce věku studoval více než šest let, nebudete mít při výpočtu důchodu zhodnoceno vše nad šest let, tj. i kdyby uvedená doba na IOLPD uvedená byla, bylo by to k ničemu.
Studium do 30. června je tedy na IOLDP uvedeno správně, protože tak ho má ČSSZ doloženo. Nijak to nesouvisí s tím, kolik a jaké doby studia bude při výpočtu důchodu započteno – kdyby šlo o dobu do 6 let studia po 18. roce věku, ČSSZ by vám dobu prázdnin započetla v rámci řízení o přiznání důchodu (na IOLDP by byla uvedena stále stejně).
Otázka doplněna:
Dobrý den,
děkuji za odpověď na moji otázku. Přiznám se však, že se ve Vašem výkladu poněkud neorientuji.
Můj dotaz směřoval k tomu, zda mohu nárokovat neevidovanou dobu od vykonání státnic v polovině června
až do konce července, kdy mají studenti VŠ statut studenta až do konce následujícího měsíce po státnici.
(blíže viz odkaz a též přílohu mé zprávy: https://www.uradprace.cz/documents/37855/699122/Status_studenta_2021.pdf/7823d2b7-d8bd-79a6-4b4d-bf2b42067688)
Jinými slovy mě zajímá zda se mohu domáhat započtení této doby na důchod.
Z Vašeho výkladu to vytváří dojem jakoby to nebylo možné
Předem děkuji za případné doplnění mého dotazu.
(redakčně neupravováno)
Odpověď doplněna:
Jak jsem psal výše „jako studium po 18. roce věku před rokem 1996 je možné hodnotit celé prázdniny, ne pouze následující měsíc po konci studia. Zhodnotit je však možné nejvýše prvních šest let studia po 18. roce věku.“ Vámi zmiňovaná úprava, tj. zhodnocení následujícího kalendářního měsíce po vykonání závěrečné zkoušky se týká období po roce 1995, takže ne vaší situace.
Z vašeho dotazu jsem pochopil, že po 18. roce věku jste studoval více než 6 let. Pokud to tak je, tak vám žádná doba nad 6 let studia po 18. roce zhodnocena při výpočtu nebude – § 13 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb. Jestliže se i s prázdninami „vejdete“ do prvních šesti let po 18. roce věku, budou při výpočtu zhodnoceny, i když na IOLDP uvedeny nejsou.
Výše uvedené nijak nesouvisí s tím, co je uvedeno na IOLDP. To je pouze informace o tom, jaké doby má ČSSZ ve své evidenci, ale není to informace o tom, v jakém rozsahu budou tyto doby zhodnoceny při výpočtu důchodu. Prázdniny po střední ani vysoké škole na IOLPD uvedeny nebývají, i když jsou jako studium při řízení o přiznání důchodu zhodnoceny. Musí jít ale o období prvních šesti let studia po 18. roce věku.