Otázka:
Dobrý den, aktuálně studuji vysokou školu v prezenční studiu.
Založil jsem si živnost jako osvč vedlejší.
Zajímalo by mne, zda musím platit nějaké zálohy jako důchodové pojištění nebo sociální a tak.
Domníval jsem se, že pokud jsem osvč vedlejší a student, tak pojistné za mne platí stát.
Prosím o objasnění..
Děkuji
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Student OSVČ a placení sociálního pojištění
Jak je to splacením zdravotní a sociálního pojištění OSVČ, vysvětluji v závěru tohoto článku. Vy jste z důvodu studia nezaopatřeným dítětem, tj. vykonáváte samostatnou výdělečnou činnost jako vedlejší. V prvním roce zálohy na sociální pojištění (důchodové pojištění je součástí sociálního pojištění) neplatíte, v dalších letech pak záleží na tom, zda výdělkem (příjmy po odečtu výdajů) dosáhnete nebo překročíte tzv. rozhodnou částku, která např. za rok 2020 činila 83.603 Kč. Pokud ano, tak budete muset doplatit sociální pojištění a začít platit zálohy.
Doba studia není už od roku 2010 náhradní dobou pojištění a „na starobní důchod“ se tak nehodnotí. Sociální pojištění stát za nikoho nikdy neplatil, a i kdyby se stále pro účely hodnocení doby pojištění pro výpočet starobního důchodu jednalo o náhradní dobu, na výše uvedeném by to nic neměnilo (pokud byste výdělkem dosáhl nebo překročil rozhodnou částku, musel byste pojištění platit).
Otázka doplněna:
Dobře, děkuji za odpověď.
Jestě takový drobný dotaz.
Studium na VŠ mi bude vycházet přesně do 26 roku.
Vztahuje se na mě povinnost platit zálohy, když dosáhnu 26 let?
Děkuji
(redakčně neupravováno)
Odpověď doplněna:
Vedlejší samostatnou výdělečnou činnost vykonáváte díky tomu, že jste nezaopatřené dítě. Tím jste nejdéle do svých 26. narozenin – § 20 odst. 4 zákona č. 155/1995 Sb. Jako vedlejší SVČ budete mít naposledy hodnocen měsíc, ve kterém dosáhnete 26 let. Následující měsíc již budete vykonávat na hlavní činnost bez ohledu na příp. studium a bude muset začít platit zálohy.