Splňuji potřebnou dobu pojištění pro nárok na invalidní důchod?

Otázka:

Dobrý den,

dnes mi lékař řekl, že si mám jít podat žádost o invalidní důchod, je mi 36 let, měla jsem rakovinu prsu, 16 chemo, částečná ablace, 33 ozař. Dočetla jsem se, že musím mít potřebnou dobu pojištění 5 let. Od 3.3.2008 dosud jsem zaměstnaná, ale vlastně od 21.11.2012 nepracuji – léčím se, takže nemám splněných těch 5 let. Můj dotaz je, počítá se k tomu i doba na rodičovské dovolené? Syn je narozen 20.5.2004 a potom od toho 3.3.2008 nástup do práce. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Splňuji potřebnou dobu pojištění pro nárok na invalidní důchod?

Doba zaměstnání není přesně to samé jako doba pojištění. Je pravda, že ve vašem věku musíte mít pro vznik nároku na invalidní důchodu splnit podmínku potřebné doby pojištění – mít z posledních 10 let před vznikem invalidity alespoň 5 let pojištění.

Jako doba pojištění (přesněji tzv. náhradní doba pojištění) se hodnotí také doba péče o dítě do 4 let věku a doba nemoci v ochranné lhůtě (nevím, zda máte ukončený pracovní poměr a tedy zda nemarodíte v ochranné lhůtě). Dobou pojištění je také doba během dočasné pracovní neschopnosti (nemocenská) pokud jste stále zaměstnaná – není tedy třeba vysloveně „pracovat“ (chodit do práce).

Z vámi poskytnutých údajů je zřejmé, že podmínku potřebné doby pojištění bez problémů splníte.