Současný pracovní poměr končí 31. 8. 23 a od 1. 9. 23 nastoupím na ÚP

Otázka:

Dobrý den, 23.10.27 mi vznikne nárok na starobní důchod. Současný pracovní poměr končí 31.8.23 a od 1.9.23 nastoupím na UP. Vzhledem k předchozímu nízkému platu je kalkulace starobního důchodu cca 20tisíc. Novou práci asi nenajdu, uvažuji využít kombinaci UP, pak od října 23 předdůchodu a případně zažádat i o předčasný důchod – je to prosím reálné a výhodné a od kdy by byl předčasný důchod nejvýhodnější? Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Současný pracovní poměr končí 31. 8. 23 a od 1. 9. 23 nastoupím na ÚP

Já o vás vůbec nic nevím, takže se mi těžko radí, „od kdy by byl předčasný důchod nejvýhodnější“. Vše také záleží na návratnosti, jakou jste ochoten akceptovat.

Vámi zvolený postup samozřejmě reálný je, ať už varianta s předdůchodem (kterého nejsem příznivcem) nebo s předčasným důchodem. Otázka spíše zní, zda je to vhodný. Záleží na okolnostech. Jakou budete mít podporu – bude vyšší než by byl nyní předčasný důchod? Máte nárok na odstupné, nebo bude podpora vyplácena ihned od září 2023? Proč chcete od října 2023 využívat předdůchod, když budete na úřadu práce? Od září nebo do října 2023 se mají předčasné důchody výrazně zhoršit, vede vás něco k tomu uvažovat o předčasném důchodu od října 2023? 20 000 Kč je nějaký odhad starobního důchodu, který byste měl v roce 2027?

Obecně: Důchod přiznaný v roce 2024 bude ve vaší situaci pravděpodobně vyšší než důchod přiznaný nyní před plánovanými změnami, otázkou je ale o kolik, a zda na něj má smysl čekat, pokud část doby nebudete pobírat podporu. Dokáži vymyslet X situací, kdy bude vhodnější postupovat nějakým způsobem a Y situací, kdy je vhodnější opačný postup. Opravdu je třeba být konkrétnější.

Doporučuji k přečtení článek o důchodové reformě a článek, ve kterém předběžně srovnávám výpočty let 2023 a 2024.

Otázka doplněna:

Dobrý den, děkuji mnohokrát za rychlou odpověď, k doplnění uvádím, že informativní výpočet starobního důchodu přiznaného od r. 2027 Kč 22.000,- byl proveden ČSSZ. Odpracováno mám 44let., moje podpora na UP bude od 1.9.23, odstupné jsem nedostala, výpověď jsem podala já, (tzn. podpora bude 45%, tj. asi Kč 11tisic) a bude nižší, než by byl předčasný důchod cca Kč 16 tisíc. Včera jsem zaslala Uplatnění nároku, aby byl předčasný důchod případně počítán ještě postaru – nevím, jaké nejzazší datum nástupu předčasného důchodu pak nejlépe zvolit, pokud se pro předčasný důchod rozhodnu. A je vůbec možné zažádat současně o předdůchod i o předčasný důchod? Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Výpočet důchodu v roce 2027 musíte brát velmi orientačně. Pokud by vám kalkulačka pro rok 2027 ukazovala 22 000 Kč, předčasný důchod v roce 2023 by zřejmě ani 16 000 Kč nevycházel.

Postup s uplatněním nároku je rozhodně správný.

V zásadě máte dvě varianty:

  1. Přiznat předčasný důchod nyní za starých podmínek, s výplatou také od současné chvíle (musela byste ukončit evidenci na úřadu práce). Krácení pak budete mít 21,9 % výpočtového základu, výpočet roku 2023 + mimořádnou valorizaci 2023.
  2. Počkat do 23. 10. 2024 (krácení 19,5%) nebo do 7. 11. 2024 (krácení 18 %). Zde budete mít výpočet roku 2024, který se zatím zdá výhodnější. Podporu bude ale mít pouze do konce července 2024, takže cca 3 měsíce byste musela být doma „zadarmo“. Je tedy třeba počítat s tím, že čekání na příp. vyšší důchod něco stojí (to je ta návratnost, o které jsem psal výše).

Předdůchod je pouze forma výplaty vlastních finančních prostředků z doplňkového penzijního spoření – můžete při jeho výplatě dělat „cokoliv“, tj. i pobírat předčasný důchod.

Otázka doplněna:

Dobrý den, prosím poslední dotaz ohledně Vaší poznámky k předdůchodu – chápu, proč nejste jeho příznivcem, ani mně se nechce čerpat pouze z vlastních prostředků – ale doposud jsem chápala dání výpovědi v zaměstnání a nastoupení do předdůchodu coby výhodnější s ohledem na skutečnost, že se můj příjem ze zaměstnání v posledních asi pěti letech snížil téměř o polovinu a pokračování ve špatně placeném zaměstnání vnímám negativně v souvislosti se stanovením vyměřovacího základu pro důchod – někde jsem četla, že při nastoupení do předdůchodu je pak výpočet plného starobního důchodu výhodnější (jakési zamrazení vyměřovacího základu, které navyšují do doby dosažení starobního důchodu valorizace) než zůstat ve špatně placeném zaměstnání. Je to tak? Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Při výpočtu starobního důchodu se hodnotí vyměřovací základy od roku 1986 až do roku předcházejícího roku přiznání důchodu. Už dnes je to tedy období delší než 35 let. Pokud máte v posledních letech před přiznáním důchodu nižší výdělky, má to minimální vliv na výši starobního důchodu právě proto, že se vše „rozpočítá“ do tak dlouhého období. Předdůchod je sice vyloučenou dobou a nezhoršuje průměr z předchozích výdělků, ale není dobou pojištění, což výši důchodu ovlivňuje daleko více.

To, o čem píšete, že jste někde četla, není předdůchod, ale předčasný důchod bez výplaty, který popisuji zde. Ten je vhodný pouze v určitých situacích (rozhodně v méně, než si mnozí myslí) a musí se u něj vykonávat výdělečná činnost.