Snížení důchodu při práci na dohodu s malým výdělkem

Otázka:

Dobrý den ,
chci se prosím zeptat (hledala jsem na spoustě webů, ale stejně si nejsem jistá ) : pokud nemám hlavní pracovní poměr a podepíšu dohodu o provedení práce (dpč) s opravdu malým výdělkem ( spíše dobrovolničení) – nesníží se mi tak průměr platu, ze kterého mi bude později vypočítávám důchod? S odvodem soc. a zdrav . pojištění to je jasné, ale jak je to s tím výpočtem důchodu? Nejsem si jistá, jak se důchod vypočítává. Pokud nemám HPP a měla bych jen DPČ.
Četla jsem, že příjmy (podpora) za dobu evidence na úřadu práce se neberou v potaz při výpočtu starobního důchodu. Je to prý proto, že by zbytečně snižoval výši důchodu (protože výše podpory bývá výrazně nižší, než plat při zaměstnání) .
Proto se ptám : jelikož by můj výdělek při DPČ byl také výrazně nižší, než můj bývalý plat (dokonce i než moje podpora) ptám se, zda neplatí to samé a tento mini přivýdělek by mi ve finále vlastně nesnížil budoucí výší mého důchodu .
Moc děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Snížení důchodu při práci na dohodu s malým výdělkem

Jak se důchod vypočítává, alespoň v základu vysvětluji zde. Na výpočet důchodu mají kromě náhradních dob pojištění (evidence na ÚP se hodnotí omezeně v tomto rozsahu) vliv především získané doby pojištění, tj. nejčastěji zaměstnání, samostatná výdělečná činnost, i činnost na dohodu, ale vždy pouze při účasti na pojištění (pokud je z této činnosti odváděno sociální pojištění). V opačném případě se k této činnosti nepřihlíží.

Evidence na úřadu práce (ale pouze v rozsahu popsaném ve výše uvedeném článku) je vyloučenou dobou, která zajišťuje, že nedochází k rozmělňování průměru z výdělků získaných v jiných dobách.

Bohužel píšete o dohodě o provedení práce (DPP), ale pak se odkazujete na DPČ, což je dohoda o pracovní činnosti. Pak mi není jasné, zda tato činnost bude zakládat účast na sociálním pojištění nebo ne, a zda v době výkonu této činnosti budete v evidenci ÚP? Toto jsou základní informace, protože jinak mohu vymyslet mnoho variant – DPP vs. DPČ, s účastí na pojištění nebo ne, s evidencí na ÚP nebo bez, a každá může mít na výpočet důchodu jiný dopad.

Otázka doplněna:

Dobrý den ještě jednou,

omlouvám se, samozřejmě myslím DPČ,
Siatuace A : Z pllatu na DPČ bych odváděla sociální a zdravotní pojištění : výdělěk vyšší, než 7300,- hrubého (tím pádem bych na úřadu práce být registrována nemohla) . Avšak výděk by stejně ve finále byl o hodně nižší, než byl můj minulý plat.
Takže došlo by ke snížení výpočtu základu k důchodu nebo naopak?

Situace B: DPČ by bylo vedeno jako nekolidující zaměstnání s výdělkem hrubého platu do 7300,- , Sociální a zdravotní pojištění za mě odvádí stát, stále jsem registrována na úřadu práce. Výdělek je opět nízky ( nižší, než 7300,- hrubého)
V tomto případě by došlo ke snížení výpočtu základu k důchodu nebo naopak?

Děkuji za odpověď a Váš čas.

Možná ještě nutno říct, že od úřadu práce už nepodírám žádnou podporu .

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Výši důchodu neovlivňují pouze získané vyměřovací základy (výdělky) a vyloučené doby (tj. v rozsahu popsaném v tomto článku evidence na ÚP), ale také získané doby pojištění. A pokud vykonáváte činnost zakládající účast na pojištění, tak to bude mít pozitivní vliv na výpočet důchodu, i když to bude s nízkým výdělkem. Určitě je to z hlediska výpočtu důchodu výrazně lepší než dlouhodobá (několikaletá) evidence na úřadu práce. Tzn. nesoustřeďte se pouze na výdělek, ale i na to, že získáte více doby pojištění.

Z vámi uváděným možností je v celku jedno, kterou si vyberete, protože v obou případech se bude při výpočtu důchodu přihlížet k pojištěné činnosti (DPČ). Druhá varianta by byla výhodnější v případě krátké evidence na úřadu práce (pokud do 55 let budete na ÚP bez podpory méně než rok), protože pak by šlo využít možnosti požádat zhodnocení o vyloučené doby místo nízkých příjmů. V zásadě mezi vašimi variantami nebude při výpočtu důchodu žádný výrazný rozdíl (nemusí být dokonce žádný).

Mimochodem sociální pojištění za vás stát nikdy neplatí a pokud si na DPČ vyděláte alespoň 3.000 Kč za měsíc, budou se z ní odvádět zdravotní i sociální pojištění (ať budete nebo nebudete na ÚP).