Podpora v nezaměstnanosti a DPP

Otázka:

Podpora v nezaměstnanosti a DPP
Dobrý den, měla bych na vás takový dotaz. Pobírám invalidní důchod I. stupně a poslední tři roky jsem pracovala na dohodu o provedení práce. Teď na konci srpna s prací na dohodu skončím a zajímalo by mne, jestli, když se přihlásím na úřad práce, dostanu podporu a v jaké výši? Zaměstnavatel mi z dohody stráhával všechny povinné odvody. Děkuji.

Na žádost byla otázka doplněna:

Děkuji za reakci. Na DPP jsem si vydělala nejčastěji mezi 3000 Kč až 4000 Kč, ale nikdy ne více než 5000 Kč. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Podpora v nezaměstnanosti a DPP

Pobírání invalidního důchodu pro invaliditu prvního (nebo i druhého) stupně žádným způsobem neovlivňuje nárok na přiznání podpory v nezaměstnanosti od úřadu práce. Aby vám na podporu vznikl nárok, musíte být v posledních dvou letech před zařazením do evidence úřadu práce účastna důchodového pojištění nejméně po dobu dvanácti měsíců. Při práci na dohodu o provedení práce byste byla účastna důchodového pojištění pouze v případě, že byste si v kalendářním měsíci vydělala více než 10.000 Kč u jednoho zaměstnavatele – pak by se vám z výdělku strhávala nejenom daň z příjmu, ale právě i sociální (důchodové) pojištění a také zdravotní pojištění. Vzhledem k tomu, že jste této částky nedosáhla, nebyla jste v posledních dvou letech alespoň dvanáct měsíců účastna důchodového pojištění a nárok na podporu vám nevznikne. Nicméně já se v této poradně zabývám důchody a ne dávkami úřadu práce, proto vám doporučuji se na podporu v nezaměstnanosti a DPP informovat i na úřadu práce. Obecné informace k podpoře v nezaměstnanosti neleznete zde.