Slovák: Od r. 2006 pracuji v ČR. Budu pobírat český důchod?

Otázka:

Jsem občan Slovenské republiky. Od roku 2006 pracuji v České republice. Do důchodu bych měl jít v květnu 2016. Budu pobírat starobní důchod na Slovensku a v ČR? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Slovák: Od r. 2006 pracuji v ČR. Budu pobírat český důchod?

Ano, v tomto případě platí, že za dobu pojištění získanou na Slovensku vám bude důchod vyplácet slovenská Sociální pojišťovna a za dobu pojištění získanou v Česku Česká správa sociálního zabezpečení.

Upozorňuji, že důchodový věk může být v obou zemích rozdílný, tzn. důchody mohou být přiznány od jiného data v ČR a na Slovensku.

Otázka doplněna:

Děkuji za odpověď na můj dotaz. Prosil bych ještě několik informací. V ČR je nějaká podmínka odpracovaných let pro nárok na st. důchod? Jestliže nebude v zemích stejná věková hranice pro odchod do SD, budu pobírat důchod nejdříve v jedné zemi? Děkuji za odpověď.

Odpověď doplněna:

Stejně jako Slovensko, má i Česká republika zákonem stanovené podmínky, za kterých je možné přiznat starobní důchod (Slovensko má podmínky jiné). Do počtu let potřebných pro vznik nároku na starobní důchod v ČR se vám však budou počítat i doby pojištění získané na Slovensku. Samotný výpočet však bude proveden za dobu pojištění získanou v Česku.

V případě rozdílných dat dosažení důchodového věku v obou zemích, je možné pobírat důchod nejdříve od jedné a poté od druhé země (podle dosažení důchodového věku).