Skončí mi podpůrčí doba a neuznali mi invaliditu

Otázka:

Dobrý den měla jsem úraz před dvěmi lety(ne pracovní )mám po zlomenině třech obratlů páteře šrouby a po druhé operaci patni kosti kterou jsem podstoupila teď 22.7.2021.Skončí mi podpůrčí doba nemocenské30.7.2021k 31.7.2021maˇ nástup do prace jelikož jsem zadala o in.důchod který mi nebyl schválen musím po osmi dnech po operaci se hlásit v práci . Pracuji jako inspektor na kvalitě fyzicky náročná prace. Momentálně jsem ve stavu kdy nemohu chodit na pravou nohu mám v patě dva šrouby a chodim o berlich a mám bolesti páteře nevím co dal dělat kde se obrátit děkuji za odpoved s pozdravem

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Skončí mi podpůrčí doba a neuznali mi invaliditu

V zásadě máte několik možností:

  1. Pokud vás ošetřující lékař nechá, můžete dále marodit. Nicméně po konci podpůrčí doby budete „doma zadarmo“, protože nemocenská vám již vyplácena nebude (předpokládám, že o prodloužení podpůrčí doby jste si již opakovaně žádala).
  2. Po ukončení dočasné pracovní neschopnosti se můžete se zaměstnavatelem domluvit na neplaceném volnu. Opět ale budete „doma zadarmo“.
  3. Můžete se se zaměstnavatelem dohodnout na skončení pracovního poměru a přihlásit se do evidence uchazečů o zaměstnání na úřadu práce. Zde byste pobírala alespoň podporu v nezaměstnanosti.

Pokud již máte vyčerpány všechny možnosti prodloužení podpůrčí doby a váš zdravotní stav neodpovídá podmínkám pro přiznání invalidního důchodu, neexistuje řešení, které by zachovávalo současný stav po další dobu.