Skončení podpůrčí doby nemocenského při přiznání předčasného důchodu

Otázka:

Hezký den pane Mařík, bratranec je v dlouhodobé pracovní neschopnosti a stále v pracovním poměru. Z důvodu covid 19 je výměna kolenního kloubu po několikáté odložena. Může být důvodem k ukončení prodloužení podpůrčí doby to, že má požádáno o předčasný důchod s odkladem ke dni vzniku nároku na řádný důchod ? Posudková lékařka mu tvrdí, že ke dni vzniku nároku a jeho žádosti o důchod mu musí podpůrčí dobu ukončit ! A že když bude mít důchod , tak je zajištěn !Kdyby prý neměl nárok na důchod , tak by mu podpůrčí dobu prodloužila !
Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Skončení podpůrčí doby nemocenského při přiznání předčasného důchodu

Pokud bude mít váš bratranec přiznán předčasný starobní důchod, nemá smysl podpůrčí dobu nemocenské prodlužovat dále, protože podmínkou pro přiznání výplaty předčasného starobního důchodu je ukončení zaměstnání (činnosti zakládající účast na sociálním pojištění). Poživatel starobního důchodu (vč. předčasného) pak nemůže pobírat nemocenskou po skončení pracovního poměru („marodit v ochranné lhůtě“) – § 25 písm. b) zákona č. 187/2006 Sb. Prodlužovat podpůrčí dobu dále pak skutečně nemá smysl.

Otázka doplněna:

Pane Mařík,
bratranec ale pracovní poměr doposud neukončil ! A je tedy stále sociálně pojištěn ?
Nebo to nemá na zastavení podpůrčí doby vliv ?

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Váš bratranec musí mít skončený pracovní poměr nejpozději den před přiznáním výplaty předčasného důchodu. V žádosti o předčasný důchod (s výplatou tohoto důchodu) žadatel prohlašuje, že pracovní poměr skončí a tuto skutečnost potvrzuje i zaměstnavatel na potvrzení dle § 83 odst. 2 zákona č. 582/1991 Sb. Pokud pracovní poměr skončený není, nemá váš bratranec nárok na výplatu předčasného důchodu (§ 37 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb.) a je povinen tuto skutečnost oznámit (§ 50 zákona č. 582/1991 Sb.), stejně tak má tuto povinnost i jeho zaměstnavatel (§ 41 zákona č. 582/1991 Sb.).

Pokud pracovní poměr skončený není a nenáleží tedy výplata předčasného důchodu, může být podpůrčí doba nemocenského prodloužena. Rozhodnutí je ale na posudkovém lékaři.