Sirotčí důchod a dosažení 15 let věku dítěte

Otázka:

Přeji hezký den. Chtěla bych poprosit o odpověď na můj dotaz. Pobírám vdovský a sirotčí důchod od roku 2005. Syn měl 29. 12. 2014 15 let a chodí na ZŠ 8. ročník a následně půjde do 9. ročníku. Musím tuto skutečnost nějak dokládat nebo mi bude důchod pozastaven? Dále, letos mi bude 55 let, jak postupovat ohledně důchodu dále? Děkuji za vysvětlení.

Odpověď:

Sirotčí důchod a dosažení 15 let věku dítěte

Při dosažení 15 let věku syna nemusíte České správě sociálního zabezpečení nic hlásit. Vzhledem k věku syna vám však doporučuji začátkem letošního září doložit České správě sociálního zabezpečení potvrzení o studiu deváté třídy (můžete prostřednictvím okresní správy sociálního zabezpečení) a to proto, že syn bude ve věku, kdy už by mohl studovat střední školu a toto je třeba ČSSZ doložit. Takto bude ČSSZ vědět, že syn bude ještě jeden rok studovat základní školu. To, zda ČSSZ v září 2015 zastaví výplatu důchodu, není možné dopředu předjímat, ale je to pravděpodobné. Pokud se tak stane, je třeba potvrzení zaslat určitě. Po doložení potvrzení o studiu ČSSZ sirotčí důchod opět uvolní.

Vzhledem k datu úmrtí vašeho manžela se na vás vztahují podmínky platné před 1. lednem 2010. Ty mimo jiné uváděly, že pokud jste vdovský důchod pobírala do svých 55 let, náleží vám již trvale. Po dosažení 55 let věku vám tedy bude vdovský důchod náležet bez ohledu na další případné studium syna. Po přiznání vašeho starobního důchodu vám bude nižší z důchodů (vdovský x starobní) pokrácen způsobem popsaným v článku o vdovském důchodu.