Rozhodnutí o invalidním důchodu

Otázka:

Dobrý den, je mi 27 let a mám 4letého syna. Loni v lednu mě ošklivé porazil pán v autě. Začátkem letošního měsíce ledna jsem si zažádala o invalidní důchod (rodičovský příspěvek mi skončil loňský rok v březnu na den synových 3. narozenin). Na den 1. března 2013 jsem byla pozvána k vyšetření zdravotního stavu k pověřenému lékaři na Olšanskou 3, Praha 3. Ten mi sepsal posudek o invaliditě a řekl mi, že je to na plný důchod. Prý mi má ještě něco dojít poštou. Chtěla jsem se zeptat, jak dlouho to asi trvá? Nejspíše to bude výpočet invalidního důchodu? Kdy začnu pobírat invalidní důchod? Také jsem se chtěla prosím optat na jaké všechny příspěvky ve své situaci mám nárok? V lednu mě porazilo auto, v březnu mi skončil rodičovský příspěvek a od té doby každý měsíc nepobírám vůbec žádné sociální dávky. (Od února 2012 jsem v prac. neschopnosti) Děkuji Vám za Vás čas a odpověď.

Odpověď:

Rozhodnutí o invalidním důchodu

Z České správy sociálního zabezpečení Praha během jednoho až dvou měsíců obdržíte rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu, ze kterého zjistíte jeho výši. Rozhodnutí je žadatelům zasíláno do vlastních rukou (obálka s červeným pruhem). Pokud bude na rozhodnutí uvedeno, že o výplatě důchodu budete informována zvláštním oznámením, obdržíte ještě jeden dopis (tentokrát obyčejně), kde budou informace o výplatě důchodu.

Přiznáním invalidity nevznikají automaticky nároky na další “sociální dávky”. Já se zabývám důchody a ne celým sociálním systémem, nedokáži tedy určit další dávky, na které byste mohla mít nárok.