Rok před důchodem: Jít do předdůchodu nebo jak počkat na řádný starobní důchod?

Otázka:

Dobrý den,
chtěla bych poprosit o radu jak nejlépe postupovat v případě mé maminky. Má velmi stresující práci, kterou už nervově nezvládá. Máme o ni strach, že se zhroutí, už má zřejmě syndrom vyhoření.

Jak nejlépe postupovat, aby mohla jít do předdůchodu nebo předčasného co nejdříve, aby si nesnížila o moc důchod a měla měsíční náklady na pojištění co nejméně. Přemýšleli jsme, že dá výpověď a přihlásí se jako OSVČ, ale tam jsou poplatky na pojištění dost vysoké. Pokud dá sama výpověď, bude bez podpory, že? Bohužel si myslíme, že práci už nesežene, pokud sama odejde, tudíž nebude mít ani na ty pojistné zálohy.

Narozena 21.10.1956, dvě děti, nárok na důchod 21.2.2017.
Uvažovali jsme o předdůchodu, ale nyní jsme zjistily, že by své peníze od příštího roku musela pobírat současně se starobním důchodem. Mysleli jsme, že předdůchod lze ukončit a začít čerpat starobní důchod v momentě, kdy na něj má nárok.

Kde nám konkrétně propočítají možné varianty a přesné částky?
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Rok před důchodem: Jít do předdůchodu nebo jak počkat na řádný starobní důchod?

Často se setkávám s lidmi, kteří vidí pouze krácení předčasného důchodu a pro jeho snížení nebo úplné odstranění (odchod do řádného důchodu) jsou ochotně obětovat “vše, ať do stojí co to stojí”. A to ať už finančně nebo zdravotně.

Nejdříve si zjistěte data vhodná k odchodu do předčasného důchodu. Ty vám spočítá naše kalkulačka důchodového věku. Na stránce o předčasném důchodu si můžete spočítat orientační výši krácení předčasného důchodu. Předdůchod vám nemohu doporučit z důvodů popsaných v článku Předdůchod nebo předčasný důchod?

Pokud zaměstnanec sám podá výpověď, nárok na podporu v nezaměstnanosti mu nezaniká – podpora je pouze v prvních čtyřech měsících menší. Kalkulačku podpory a další informace naleznete zde.

V případě vaší maminky bych jednoznačně volil výpověď a v případě, že bude mít nárok alespoň na trochu “normální” výši podpory v nezaměstnanosti, ať se přihlásí do evidence úřadu práce, kde (vzhledem k datu dosažení důchodového věku) snadno vydrží až do přiznání řádného důchodu.

Varianta s OSVČ je nesmysl – místo toho, aby vaše maminka od státu peníze přijímala (podporu v nezaměstnanosti), tak by je platila (minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění).

OSSZ předběžný výpočet důchodu oficiálně neprovádí. Výši výplaty předdůchodu vám sdělí penzijní společnost vaší maminky.