Otázka:
Dobrý den.
Jsem mírně na infarkt..
Dozvěděla jsem se práve, že vzhledem k tomu, že jsem pracovala 31.12.1992 pro slovenskou firmu, tak vše co bylo před tím mi mi bude vyplácet Slovensko. Narodila jse se 25.10.1958 a mám dvě děti. Počátek pojištění mám 2.9. 1974 a do důchodu bych měla jít 25.12.2019. Tedy do českého důchodu. Na Slovensku mi 25.10.1958nejsou ani schopni říci, jaký bude můj důchodový věk . Zatím je to 62 let a 139 dnů. Nikdy jsem nebyla na pracáku, bez nemocenské a těšila jsem se na to , že půjdu do předčasného a ještě si v rámci možností přivydělám. Ale to nelze. V rámci Unie si prý v předčasném důchodu mohu přivydělat do 200 eur. Už ted jsem si spočítala o kolik peněz budu v podstatě okradena. Jde to do statisíců. Jak je možné se bránit? Když půjdu do důchodu tady v Česku, tak jak mám vyjít z 10000 co mi přiznají tady. ? a peníze ze Slovenska nedostanu až v důchodovém věku, , který nevím kdy bude.. Je to tak patová situace a taková nespravedlnost až se mi chce brečet. Na Slovensku jsem dělala jen půl roku . Existuje nějaké dovolání, mohu se proti tomu ohradit?
Kdybych byla nějaký flákač, nebo člověk sedící na opracáku, ale mám odpracovaných tolik let.
děkuji za informaci.
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Půl roku zaměstnání na Slovensku a česko-slovenský důchod
Vámi zmiňovaný postup vychází z platné právní úpravy a dvoustranné smlouvy o sociálním zabezpečení mezi Českou republikou a Slovenskou republikou. Žádné odvolání (přesněji podání námitky) proti tomuto postupu vám nepomůže, protože jde o zákonný postup. Jedinou možností je požádat ministryni práce a sociálních věcí o odstranění tvrdosti zákona. Jedná se mimořádný opravný prostředek, který vám nemusí pomoci, ale je to skutečně jediná varianta.
Ke zbytku dotazu bych ještě uvedl: Očekávat, že český dílčí starobní důchod bude činit 10.000 Kč, je velmi optimistické. Neříkám, že to není možné, ale plný český důchod (kdyby celou dobu hodnotilo Česko) by pak odpovídal cca 17.000 Kč až 18.000 Kč, což je velmi vysoký důchod.
Informace o statisícových ztrátách je také nadnesená – dnes nemůžete vědět, jak vysoký důchod vám bude vyplácet Česko a jak vysoký Slovensko. Součet těchto důchodů může být dokonce vyšší, než kdybyste pobírala pouze český důchod. Stejně tak neznáte slovenský důchodový věk – spočítat tak jakoukoliv ztrátu není možné a to ani přibližně.
Na Slovensku skutečně nyní každý rok mění důchodový věk. Ve stejné nejistotě jsou tak minimálně desetitisíce Slováků. Údaj o slovenském důchodovém věku, který uvádíte, se týká mužů a žen s nejvýše jedním dítětem. Letos je slovenský důchodový věk žen s dvěma dětmi 61 let a 9 měsíců.
Žádný limit 200 Euro v rámci EU neexistuje.
Otázka doplněna:
Dobrý den. Děkuji za rychlou odpověď. Můj důchod by v České republice opravdu činil kolem 17000. Můj osobní vyměřovací základ je přes 47000. Nechala jsem si to spočítat. Proto jsem tak rozzlobená. Odvedla jsem na sociálním pojištění opravdu velké peníze. Za celou dnů působnosti jsem mám 4 neevidovane dny kdy jsem po škole nastupovala do práce. Informací o tom že můj důchodový věk je 62 let a 159 dní mi dali na slovenské pojišťovně, tak jako informaci o tom že si ve Slovenskem předčasném důchodu mohu vydělat v rámci unie jen do 200 eur a to až od 1.6.2018. Myslela jsem že to je jak v České republice že v předčasném nesmíte založit účast na sociálním pojištění. Nevím tedy kde mi dají správně informace. Kde se mám obratit
(redakčně neupravováno)
Odpověď doplněna:
V tom případě by skutečně taková výše důchodu odpovídala. Nicméně, jak jsem uvedl výše, nikde není dáno, že vám součet českého a slovenského důchod nevyjde vyšší, než by byl samotný český důchod.
Limit 200 Euro může být podmínka podle slovenských právních předpisů, které já neznám. Informovat vás tak o nich skutečně musí slovenská Sociální pojišťovna. Reagoval jsem pouze na to, že v rámci EU se taková částka nesleduje.